Devlet gerçek hayata dair her alanda vatandaşının ihtiyaçları ile ilgilenmek gayretindedir. Güvenlik önlemleri alır, refah seviyesini yükseltecek, çağı yakalayabilecek çalışmaları uygular. Fakat bunların hepsi gerçek hayata dair, elle tutulur, gözle görülür çalışmalardır.  Ya ucu bucağı olmayan, denetlenmesi ve takibi en zor bir alan olan sanal alem?

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in imzasıyla 81 il valiliğinin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığı’na gönderilen özel genelgede “İnternet kullanımı, internette karşılaşılabilecek olası tehlikeler (Msn, Facebook,  vb.) ve kredi kartı gerektiren zararlı oyunlar hakkında okul yönetimleri ile işbirliği içerisinde öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlenecek” maddesine yer veriyor. Ümit ediyoruz ki, bu denetimler, eğitimler faydalı olur, bir neslin savruluşunu engelleme derdini  taşır.

Sanal alemin getirdiği avantajlardan biri de “irtibat kolaylığı” oldu. Örneğin bir sanatçıya, bir siyasetçiye bir @mention kadar yakınız.  Sosyal medyanın olmazsa olmaz olduğu bilindiği için toplum önündeki insanlar muhakkak burada yer alıyorlar ve dolayısıyla kişilere  buradan kolayca ulaşılabiliyor. Apolitik bir gençlik olmamak için bu tür vesileleri kullanmakta fayda var. Çekinmeden bir  yetkiliye, yazara, siyasetçiye öneri veya tenkitlerimizi dile getirebilmeliyiz. Böylelikle karar mercii olan bir devlet yetkilisine ulaşıp,  fikirlerimizi beyan ederek çözümlerin bir parçası olabiliriz.

Sosyal medyayı naifçe kullanan birkaç şahsiyetin twitter hesaplarını paylaşmakta fayda var. Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ (@GSB_SuatKilic) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN (@FatmaSahin_ ASPB) Van Valisi Münir KARAOĞLU  (@munirkaraloglu) Başbakanlık Dış İşleri Başdanışmanı İbrahim KALIN (@ikalin1) Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa KARA (@mustafakara) Eğitimci-Yazar Muhammed BOZDAĞ (@ muhammed_bozdag) Eğitimci Yazar Metin KARABAŞOĞLU  (@mkarabasoglu) Yazar Mustafa ARMAĞAN (@mustafarmagan) Psikolojik Danışman Mehmet DİNÇ (@mehmetdnc)

Yeniden Gönüllü Sesleniş!

Yaz arası verdiğimiz bir Genç Gönüllüler klasiği olan Gönüllü Sesleniş programlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu ayki  misafirimiz Genç Gönüllüler Türkiye Koordinatörü . İllerimizdeki topluluklar, üniversite temsilcilikleri, 2012 yılı  projeleri ve Genç Gönüllüler ile ilgili her şeyi dinlemek, sorular sormak üzere 15 Ekim Cumartesi saat 20.00’de sizleri sitemizde  (www.gencgonulluyuz.biz) bekliyor olacağız. Yayınımız GENÇ RADYO ile ortak gerçekleştirilecektir.


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.