“GLOBAL SATSHOW’DAN HATIRALAR”

Geçtiğimiz 9-10 Kasım’da Global SatShow etkinliğinin üçüncüsü düzenlendi. Geçen yıl bu etkinliğe katılma fırsatı bulamamıştım. Ancak bu sefer bir grup üniversiteli gençle Haliç Kongre Merkezi’ndeki etkinliğe katıldım ve izlenimlerde bulundum. Etkinliğin hitap ettiği kitleden dolayıdır mı bilinmez ama Global SatShow’un çok fazla reklamı yapılmadığı için önceki senelerde çoğu insan bu etkinlikten habersizdi. Bu sene de yine çok duyurulmamasına rağmen, birçok insan Türkiye’ye gelen meşhur bir yabancı girişimci sayesinde Global SatShow’u öğrenmiş oldu.

Elon Musk Beştepe’ye Çıktı

Son teknoloji elektrikli araçlar üreten Tesla Motors’un ve uzay teknolojisi alanında çığır açan projeleri hayata geçiren SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın Türkiye’ye geleceği haberi ülke gündemine bomba gibi düştü. Gerçekleştirdiği girişimlerle dünyayı şekillendiren Elon Musk yurt dışında tanındığı gibi Türkiye’de de tanındığı için insanımız heyecanlandı. “Elon Musk 3. Global SatShow’a Katılmak İçin Türkiye’ye Geliyor!” başlıkları vesilesiyle Global SatShow etkinliği duyulmuş olsa da Elon Musk beklendiği gibi bu etkinliğe katılmadı. 8 Kasım’da Türkiye’ye gelen Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Beştepe’de görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a TÜRKİYE’NİN UYDU MAC ucunda Türksat yazan üç tane Falcon-9 roketinin maketini hediye eden Elon Musk, aslında Türkiye’ye neden geldiğini ele vermiş oldu. Ertesi gün 3. Global SatShow etkliğinin açılış konuşmasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B’yi SpaceX’in uzaya taşıyacağını duyurdu. Bakan Arslan’ın konuşmasının ardından SpaceX’in ana taşıyıcısı olduğu Airbus ile Türksat arasında sözleşme imzalandı. SpaceX, Falcon-9 roketiyle 2020 yılında Türksat 5A’yı, 2021 yılında ise Türksat 5B’yi yörüngeye oturtması bekleniyor. Her ne kadar ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A için sözleşme imzalanmamış olsa da bana öyle geliyor ki Türksat 6A’yı da SpaceX uzaya taşıyacak. Elon Musk’ın 3 roket maketi getirmesi boşuna olmasa gerek. :)

Türksat 6A’nın Yüzde 41’i Tamamlandı!

3. Global SatShow’daki ilk oturum olan “Türksat 6A Milli Uydu” oturumuna dinleyici olarak katıldık. Bu oturumda konuşmacı olarak Türksat 6A’yı yapan kurumların yöneticileri vardı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/ TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun ile C Tech Genel Müdürü Cüneyd Fırat bu oturumda Türksat 6A için yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT 6A’nın montajının başladığını belirterek, “Türksat 6A ile Türkiye ilk defa kendi uydusunu yapacak. Uydunun tasarım ve inşa çalışmaları, paneller, ısıtma-soğutma sistemleri, enerji sistemleri, kendini konumlandırma sistemleri gibi pek çok alanda devam ederken, Ankara’da bulunan test merkezimizde birçok montaj ve test çalışması yapıyoruz. Bu merkez Avrupa’daki 4 merkezden biri olma özelliği taşıyor.

Ayrıca Türksat 6A’nın yanında TAI’nin kendi imkanlarıyla ihracata dönük olarak yapacağı Small-GEO dediğimiz 1 ile 2 ton kütle aralığında uydu versiyonlarına başladık” dedi. Bir dinleyicinin Temel Kotil’e “Ne zaman kendi roketimizle uydumuzu fırlatacağız?” sorusuna Temel Kotil’in laubali bir şekilde “Bize öyle bir şey denmedi, görev verilirse yaparız.” demesi bizleri üzdü.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu ise ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın çalışmalarına iliş- kin, “Projenin 2014’te onaylanan bütçesi 546 milyon lira idi. Bugün projenin 187 milyon lirası kullanılmış vaziyette. 6A’nın 2020 yılının Aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor. Takvime göre proje süresi 72 ay, yani 6 yıl. Bu süre uzun gelebilir fakat yurt dışındaki örneklere baktığınızda, bir de tamamen yerli imkanlarla bir uydunun geliştirildiği de göz önüne alınırsa bu süre normal. Türksat 6A uydusu için toplam tamamlanma seviyemiz yüzde 41. Türksat 6A’nın 2020 yılının aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor” şeklinde konuştu.

CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, şirketlerinin yerli uydunun yer ile olan tüm iletişimini sağlayacak iletişim sistemlerini ve parçalarını tasarladıklarını söyledi. “Şu anda bizler uzaya parça üretmeyi öğreniyoruz. Uyduda nihai uçuş aşamasına gelene kadar birçok test yapılıyor. İnşallah yıllar içinde uydunun birçok alanında kendimizi geliştirmiş olacağız” dedi.

Velhâsıl Allah izin verirse Türkiye 2021’e kadar 3 haberleşme ve 3 yer gözlem uydusundan oluşan uydu filosuna 3 yeni haberleşme uydusu daha eklemiş olacak. Türksat 6A ile haberleşme uydusu yapabilen sayılı ülkeler arasına girecek olan Türkiye, hâlihazırda uzayda uydusu bulunan 30 ülkeden biri olma özelliğine de sahip.

Göktürk-2 Uzayda!

Yüzde 80 yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, 18 Aralık 2012’de Türkiye saatiyle 18.13’de Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzay yolculuğuna başladı. Göktürk-2, fırlatıldıktan 12 dakika sonra saat 18.25’de 686 km yüksekteki yörüngesine oturdu.

GÖKTÜRK-2 uydusu fırlatıldığı günden bu yana yani 5 yıl boyunca dünyanın çevresinde yaklaşık 29.000 tur attı ve binlerce görüntü gönderdi. Göktürk-2’den alınan görüntüler tüm kamu kuruluşları ile paylaşılıyor. Görüntüler afet izleme, şehir planlama, tarım alanları izleme, orman yangınları ve istihbarat alanlarında kamu kuruluşları tarafından kullanılıyor. Görev süresi 5 yıl olarak tanımlanmış olsa da Göktürk-2’nin önümüzdeki yıllarda da görevini sürdürmesi bekleniyor.

Gök Sözlük

Gökada: Milyarlarca yıldızdan, yıldız kümelerinden, bulutsu ve gaz bulutlarından oluşmuş, Samanyolu gibi bağımsız uzay adası.

Sabah Yıldızı: Gün doğmadan önce doğu ufkunda görülen parlak cisim. Venüs’ün diğer adı.

Hale: Puslu havalarda güneş ya da ay tekerini uzaktan saran ışıklı halka; bir kuyrukluyıldızı saran ışıklı küre; Samanyolu ve benzeri dizgelerin dışına doğru dağılmış olan yıldız kümeleri ve RR-Lyr yıldızlarının oluşturduğu büyük küre. 


Muaz Erdem'ın Yazısı.