Ülkemiz son yıllarda birçok badireler atlattı, hâlen daha zor günlerden geçmeye de devam ediyoruz. Fakat tüm zorluklara rağmen milletimiz sabırla güçlü Türkiye için dört bir koldan çalışmaya devam ediyor. Özellikle yerli ve milli projelerle güçlenen güzel vatanımızda geçtiğimiz ay yeni bir mobil uygulama yayınlandı. Savunma sanayiindeki atılımlara sıkça rastlar olsak da bilişim alanındaki bü- yük eksikliğimiz devam ederken artık “Dilimizden Anlayan Türkiye’nin Arama Motoru” sloganıyla yerli ve milli bir arama motorumuz var: Yaani!

Diğer arama motorlarından farklı olarak anadili Türkçe tasarlanan Yaani, aynı zamanda Türkçe’ye uygun algoritmalar kullanarak sonuçlar üretiyor. Halihazırda kullandığımız arama motorlarının temelde sağladığı özellikler Yaani’de de mevcut. Herhangi bir anahtar kelime ile arama yapabilir, güncel haberleri takip edebilir, bulunduğunuz konumdaki hava durumundan yakındaki restoranlara, sinemadan müziğe kadar birçok konuda Yaani kullanıcılarına en uygun sonuçları sunmayı hedefliyor. Her ne kadar birçok eleştiriye maruz kalsa da Yaani kullanıcılarına ait ve kullanıcıların aramalarından oluşacak tüm veriler Türkiye’nin en büyük veri merkezi olan Gebze Veri Merkezi’nde saklanacak. Böylelikle “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak.” Şimdilik yalnızca iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilen Yaani’nin kısa süre içinde web üzerinden de kullanıma açılması bekleniyor.

Elbette uygulamanın eksiklikleri ve yetersiz kalabileceği noktalar da söz konusu. Fakat yerli ve milli bir arama motoru ihtiyacımız gerek teknoloji çevrelerinde gerekse devlet makamlarında sıkça gündeme geliyor. Ülkemizi geleceğe taşımak adına ortaya koyulan projeleri de bir şekilde desteklemek gerekiyor. Yaani uygulamasının bu anlamda bir başlangıç olup çok daha iyi noktalara gelmesini ve benzer şekilde her alanda yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesini temenni ediyoruz.

Tamamen ücretsiz kullanabileceğiniz Yaani arama motoru uygulamasını yaani.com.tr adresinden indirebilirsiniz.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.