Teknoloji dünyasında her geçen gün robotlarla ilgili yeni bir gelişme yaşanıyor. Akıl almayacak özelliklere kavuşan, yapay zekaya sahip robotların ve bu robotları üreten firmaların sayısı arttıkça, robotik alanına çok yüksek yatırımlar yapılıyor. En gelişmiş firmalardan ufacık atölyelerdeki küçük çocukların geliştirdiği basit robotlara kadar, robotik bugün birçok insanın gündeminde. Gelişmeler öyle noktaya geldi ki teknoloji dünyasının meşhur isimlerinin üst üste yaptıkları “endişe dolu” açıklamalarını belki de daha ciddiye almak gerekebilir.

Bugün robot denildiği zaman akla gelen en önemli firma ABD menşeili Boston Dynamics. Ses seda çıkarmadan geliştirdikleri robotlarla ilgili arada bir yayınladıkları videolar birçok kişiyi hayretler içinde bırakıyor.

ATLAS adını verdikleri dünyanın en dinamik insansı robotu olimpiyatlara katılacak dereceye gelmiş durumda. Yürüme, koşma ve dengede durma eylemlerini başarıyla yapabilmesi bir yana, önüne çıkan bir engelin üzerine yardım almadan zıplayabilmesi ve yüksekçe bir yerden ters takla atarak dengeli bir şekilde atlayabilmesi gerçekten inanılmaz.

SpotMini adındaki çevik robot ise tıpkı bir evcil hayvan gibi, dört ayağa sahip ve açık alandan ofis ortamına kadar her yerde kullanılabilecek, nesneleri taşıyabildiği gibi merdiven de çıkabilecek şekilde geliştirilmiş.

Ülkemizde de robotik alanında son yıllarda önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Özellikle eğitim kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının robotik atölyeleri ile yeni yetişen nesli bilinçlendirme ve öğretme çalışmaları geleceğimiz adına umut verici.

Terminatörler henüz dünyamızı ele geçirmemişken, olası bir robot isyanında ne ile karşı karşıya kalacağımızı görmek için Boston Dynamics tarafından geliştirilen robotlara ait videoları ve detayları bostondynamics.com adresinde bulabilirsiniz.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.