Ayın Sitesi: “shouldiremoveit.com”

Yeni bir bilgisayar her kullanıcı için heyecan vericidir. Donanımları kendiniz bir araya getirdiyseniz en son sürüm işletim sistemlerinden birini yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat bugün çoğu bilgisayar kutusundan çıkardığınız gibi çok kısa bir sürede kullanılabilir hâle geliyor. Bir bakıyorsunuz ki masaüstü ekranınızda belirmiş, bilgisayarınız emrinize amade. Ancak işletim sistemi üretici tarafından önceden yüklendiğinden ötürü beraberinde birçok yazılım da yüklenmiş oluyor. Bu yazılımların bir kısmı bilgisayarınızı daha performanslı kullanmak için size yardımcı olabilir ama ekseriyeti işinize yaramayacak gereksiz programlardır.

Bilgisayarınızda bulunan bu gereksiz programlardan kurtulmak kolay olsa da, hangisini sileceğinizden emin olamayabilirsiniz. “Should I remove it” adındaki bu web sitesi “Bunu silmeli miyim” sorusuna yanıt arayanlar için oluşturulmuş. Bilgisayarınızda bulunan herhangi bir programın adını siteden aradığınızda karşınıza programla ilgili tüm detaylar çıkıyor. Bu detaylar arasında diğer kullanıcılar arasında aradığınız programın silinme oranını dahi görebilirsiniz. İşe yaramayan gereksiz programların silinme oranlarının yüksek olduğunu görünce siz de gönül rahatlığıyla bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Dahası tek tek programları aramak yerine ücretsiz sunulan yazılımla tüm sisteminizi taratıp yüklü programları toplu bir şekilde listeleyerek detaylarına ulaşabilirsiniz: shouldiremoveit.com


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.