Rabia Şerbetçi Kütük

Geçen sene Aralık`ın sonu. Yurt dışından gelen yabancı bir arkadaşıma İstanbul’u gezdiriyorum. Manzara şu: Etrafta yoğun bir noel kokusu var. Çam ağaçları çoktan gelip meydanlara yerleşmiş. Mağazalar yeni yıl konseptleri ile bezenmiş. Köşe başında Noel Baba’lar ‘ho ho ho’ diyerek  çocukları kucaklıyor. Christmas havası şehri alabildiğine kaplamış. Bu sırada arkadaşımın yüzündeki şaşkınlık dikkatimi çekiyor. Nedenini soruyorum. ”Müslüman bir ülkede  noelin kutlanması şaşırtıcı” cevabını veriyor. Daha şaşırtıcı olansa bu duruma  onun şaşırdığı kadar bizim şaşırmamamız.

Canım Biz Noeli Değil Yeni Yılı Kutluyoruz

Nedir bu noel? Her yıl 25 Aralık’ta İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı. Ama sorsan ‘biz noeli değil, yeni yılı kutluyoruz’. Peki kâmeri aylar desem? Hicrî takvim veya. Çoğunun fikri bile yok.

Dış görünüşü Batıya benzetme çabasındayız. Dışarıdan gelen her âdeti modernleşme sanıyoruz. Popüler kültürün kalıplarına sıkışıp kalmışız. Oysa İslam, mevcut şartlara adapte edilecek bir din değil ki. Kendi kültür dünyamızı kurmadıkça özentilikten kurtulamayız. Hem ne demiş Üstad Necip Fazıl ‘yedi Hristiyan bir danaya ortak olmadıkça, çam ağacı süslemem’. Doğru söze ne hacet.
 
Bir de Halloween Çıktı

Olay hep şöyle gelişir. Müslüman ülkelerde batılılara benzeyen seçkin bir zümre vardır. Tüm toplumun algı mekanizmasını yönetirler. Yani balık baştan kokar. Sonra bir bakmışsın bizim Hacı Mehmet Dede’nin torunu cadı olmuş. Çoğunun cevabı ise hazır ”maksat eğlence.” Bu kadar masum mu peki?

Halloween yani Cadılar Bayramı denilen gece ‘Azizler Günü Arifesi’dir. Hristiyanlar için din adına hayatını kaybeden şehitleri anmayı ifade eder. Bu gecenin tasvirlerinde ise bazı figürler kullanılır. Bunların kötü şans ve uğursuzluk getirdiğine inanılır. Dolunay, kara kedi, örümcek gibi. Hâlbuki Rabbim Kur’an’da  ayın üstüne yemin eder. Ebu Hureyre kara kedilerin de babasıdır. Efendimizi Sevr Mağarası`ndan kurtaran mübarek ise bir örümcektir.

Duyarsızlaşma minik minik yayılan bir hastalık gibidir. Önemsemediğin damlalar gün gelir seni boğar. Abartılı Amerikan kültürü de pek güzel göz boyar. 

‘Kara Cuma’ Hakkında 10 Satır

Mütedeyyin bir giyim firmasından ‘Black Friday’ mesajı aldım.
Konu hakkında bilgim olmadığından biraz araştırdım.
Black Friday yani Kara Cuma kısaca ‘indirim’ demek.
Amerika’da Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma başlıyor.
Türkiye’ye yeni yeni sızan bir kavram.
İslam’la  ise taban tabana zıt. (Cumâ: 62/9)
Özünde ‘küresel ekonominin rekabet icadı’.
Arada da vermişler sübliminal mesajı.
Bunları, kâfir yapınca insan şaşırmıyor da...
Müslüman destek verince akıl almıyor.


GENÇ'ın Yazısı.