2018 yılının ve bu ay itibariyle çıkan 136. sayımızın hayırlara vesile olmasını dileriz.

Herkes Kendi Yolunu Tek Başına Yürür diyor Ahmet Murat GENÇ Dergisi’nin kapağından. İçeride de çok özel bir röportajı var.
 
Semih Kaplanoğlu, Ayşegül Genç, Moin Naim ve Uğur Sezginer röportajları da bu ay GENÇ’te. 
 
Genel Yayın Yönetmenimiz Mehmet Lütfi Arslan Son Adaya Gidiş Kılavuzu başlıklı yazısından sesleniyor:
 
”Hiç unutmayalım; kalbimizin son ada oluşu bir potansiyele işarettir. Bu potansiyeli hayata geçirmek ancak onun diri kalacağı bir hayata terfi etmekle müm- kündür. Bunun ise şartları vardır.
 
Editörden yazısında Süleyman Ragıp Yazıcılar Yeni Yıl Nasıl Kutlu Olur? diyor:
 
”Bin yıl önce ne kutlu zatlar yaşadı şu dünyada, ne tarifsiz güzelliklere ve- sile oldular, ne büyük bir ufukla ömür geçirdiler anlatmak imkansız. Bugün bize kalan tüm güzellikler hep o kutlu insanların mirasıdır. Şimdi sıra bizde genç dostum, sadece yeni bir yılın değil yeni bin yılın kutlu olması için inancı kuşanalım, ahireti dünyadan daha çok sevelim, ölümü gözümüzde öldürelim, aşka düşelim, izzeti tercih edelim ve hep gayret hâlinde seferde olalım.”
 
Bu ay hedonizm incelemesini okuyabileceksiniz dergimizde. -Esas Gaye- Hazzetmek Değil Hazmetmektir başlıklı dosyada soruşturmalar, incelemeler ve görüşler yer alıyor
 
Abone olan herkese Mehmet Lütfi Arslan’ın DEDİ Kİ kitabı hediye. Ödüllü Test’imizin hediyesi ise tüm soruları doğru bilen 1 kişiye Cahid Zarifoğlu’nun kitap seti.
 
Geri dönüşleriniz bizler için çok kıymetli. Bununla beraber Twitter’dan da düşüncelerinizi #GENÇ12Yaşında hashtaginden paylaşabilirsiniz.
 
Detaylı muhtevamız şu şekildedir:

 

OLAYLAR YORUMLAR / SALİH YÜZGENÇ-BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

Haber Başlıkları Şöyle:

-Yönlendirilen Türkiye’den Yönlendiren Türkiye’ye

-Eğitim Bütçesi Artıyor, Ya Sonuç?

-Kabe’nin Anahtarlarını da Teslim Ederler mi?

-Arap Rejimlerini Kudüs Konusunda Harekete Geçirmenin En Etkili Yolu!

-Klinik Vaka İsrail’in Psikolojik Tahlili

 

BİR BAŞKA AÇIDAN / TAHA KILINÇ

Kudüs Bizimdir

Müslümanlar olarak hem “Kudüs bizimdir” sloganları atıp hem de şehrimize dair bilgimizi yüzeysel bazı malumat kırıntılarından ibaret tutmak, bize yakışmaz. O halde, yapılması gereken: Kudüs’ü bir ömür boyu gündemimizde tutabilmek için, kapsamlı bir okuma faaliyetiyle yola koyulmak.

 

SEFER / İSMAİL YASİN AVCI

KUDÜS’E GİTMEK ÇOK KOLAY!..

Mescidi Aksa Müslümanların ilk kıblesi, yeryüzünde kurulan ikinci ev, harem mescidlerinin üçüncüsü... Kur’an-ı Kerim’de, “Bir gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescidi Haram’dan, çevresini mübarek kıldı- ğımız Mescidi Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçek- ten işitendir, görendir” (17/1) ayetiyle müjdelenen mübarek mekan...

 

BKZ: KUDÜS MUHAFIZLARI / MUHAMMET SAMİ YAYLALI

-Suskunluğun Bedeli Çaresizliğin Diyet: Muhammed Durra

-Rachel Corrie Vicdanlı Bir Genç Kızdı

-Filistin’in Geçilemeyen Çizgisi: Hanzala

-Kudüs Muhafızlarının Başı: Raid Salah

-Osmanlı’nın Son Kudüs Muhafızı: Iğdırlı Hasan Onbaşı

-Tanka Meydan okuyan Çocuk: Faris Avde

-Son Muhafız: Sensin

-Mazlumların Dik Duruşu: Fevzi Muhammed El Cüneydi

-Aksa Hatibi İkrime Sabri

-Ummü Nihal’in Evi Darül Erkam’ı Hatırlatıyor

-Down Sendromlu Muhammed Et-Tavil Siyonistleri Korkutmuş

 

SEYYAH/ ADEM ÖZKÖSE

CENNETİ BULAN NEPALLİ

Muhammed Süleyman Gurung tıpkı yüzlerce Nepalli gibi sonradan Müslüman olan bir mühtedi. Önce Nepal’in başkenti Katmandu’daki mütevazi bir evde bir araya geldiğimiz, daha sonra da saatlerce birlikte olduğumuz Muhammed Süleyman’ın hayatının dönemeç noktası yakalandığı amansız bir hastalık olmuş. Müslüman olduktan sonra hızlı bir şekilde iyileşmeye başlayan Muhammed Süleyman’ın en çok rahatsız olduğu durum ise eşinin ve annesinin Budizme inanmaya devam etmeleri. Muhammed Bey özellikle eşinin Müslüman olmasını o kadar çok istiyor ki bir ara eşini oturduğumuz odaya davet edip bizden eşine İslam’ı anlatmamızı istedi. Biz de dilimiz döndüğünce davet görevimizi yerine getirmeye çalıştık. İnşallah hidayetine vesile olur...

 

NARSİSİZM DOSYASI / AYŞE YAZICILAR

-ESAS GAYE- HAZZETMEK DEĞİL HAZMETMEKTiR

Hedonizm felsefî bir akım olarak baş göstermiş olsa da günümüz dünyasının başına gelen en tehlikeli tuzaklardan birisi. Bir defa yaşayacağın bu dünyada zevklerini erteleme, hazzın doruklarına tırman telkinleri ile özellikle gençlerin aklını başından almakta pek mahir. Öyle ki manevi değerler ekseninde yaşadığını düşünenleri dahi ağına düşürecek kadar sinsi bir yanı da var. Varoluş gayesinin suflî olanı hazzederek değil ulvî olanı hazmederek yaşamak olduğunu Hedonizm dosyamızda ele alıyoruz.

 

SENARYO ATÖLYESİ / BÜLENT ATA

Bu Çağın Bir Savaşçısı; Senarist

Başlanmış; yarım kalmış bir cümleyi tamamlamak, bir fotoğrafın, bir müziğin öyküsünü yazmak size ortada büyük bir yazma konusu yok iken alıştırma yapma şansı verir. Tıpkı savaşa hazırlanan askerlerin atış talimleri yapmaları, fiziksel dayanıklılıklarını ve re ekslerini artırmaya çalışmaları gibi. Her gün 1-2 saat yazı çalışması yapmak ve bunu her gün yapabilmek size bir yazma disiplini edindirecektir.

 

PORTRE / YUSUF TEMİZCAN

ABDÜLBAKİ GÖLPINARLI

Bu yazı için bilgisayar başına oturduğumda böylesine derya bir isimle karşılaşa- cağımı elbette bilmiyordum. Hakkında hazırlanan tezler, kitaplar, internet siteleri, ansiklopedi maddeleri, makaleler, kendi yazdığı 100’ün üzerinde eser, videolar ve daha nicesi. Hepsini incelemek zannettiğimden daha fazla vaktimi aldığı için geçen ay bu köşe dergide yer alamadı. Onu eksiksiz anlatmak da aynı derecede güç olacak benim için. O yüzden bu yazıda aile hayatına, gittiği okullara, çevresine ve diğer de- tay konulara pek fazla girmeden maddeler halinde birkaç temel yönüyle anlatmaya gayret edeceğim.

 

MEHMET DİNÇ İLE GENÇLİK HALLERİ / HAZIRLAYAN: AHMET ÜNAL

İnsan İki Şeyi Taşımalı, Kötülüğün Reklamına Alet Olmayalım, Sonuç Değil Süreç Önemli, Yola Çıkma Zamanı

 

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Mazlum Filistin

 “–Ben Filistin’den bir karış dahî toprak satmam! Zira bu vatan bana değil, milletime âittir. Milletim ise, oraları kanlarını dökerek kazanmış ve mahsuldâr kılmıştır. Şehîd kanları ile alınan vatan parçası, para ile satılamaz! Biliniz ki, ben canlı bir beden üzerinde sizin yapmayı plânladığınız hâin ameliyata aslâ müsâade etmem!”

 

TECRÜBE KONUŞUYOR / SALİH YÜZGENÇ

Bülent Parlak:

Vatanı Olmayanın Dergisi Olmaz

İnsan kendisiyle övünmeyi çok seviyor. Malım mülküm var demek, vâr olmak demek başka bir anlamıyla. Bununla alakalı, uçağa bindiğim zamanlar da hep aklıma gelir, aşağı doğru bakınca kimseyi göremezsin; malın mülkün de gözükmez.ağabeyle olan notları da paylaşmak isterim. Has bir ekiple yaptığımız kahvaltının ardından çocukluğundan gençlik yıllarına, ticari faaliyetlerinden farklı yönlerine değin birçok güzel hatırayı, hayatındaki dönüm noktasını konuştuğumuz birlikteliğin notları eminim ki sizler için de çok istifadeli olacaktır.

 

HİKÂYE / HARUN KIRKIL

HAYALLER ve GERÇEKLER

Hocalarımız gerçekten çok zor durumda kalmışlardır... Bu sıkıntıya senelerdir göğüs geren hocalar çok pis köşeye sıkışmışlardır...

 

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 Soruda “Mahir İz”

23 Ocak’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Mesnevi Tercümesi (6 Cilt) hediye ediyoruz.

test@gencdergisi.com

Geçen Sayının Talihlisi: Enes Bozkurt

 

Ocak ayı röportajlarımız ise şöyle:

Ahmet Murat: Herkes Kendi Yolunu Tek Başına Yürür Konuşan: Yusuf Temizcan

Moin Naim: Kudüs’te Yenilmek Yüzyılın En Büyük Yenilgisi Olur Konuşan: Salih Yüzgenç

Semih Kaplanoğlu: İnsanız; İçimizdeki İnsan Parçacığını Bulmaya Muhtacız Konuşan: Ömer Faruk Özbil

Ayşegül Genç: Sözün Bittiği Değil Başladığı Yerdeyiz Konuşan: Merve Kurtoğlu

Uğur Sezginer: Engelleri Aştılar Olimpiyat Şampiyonu Oldular Konuşan: Mehmet Sadık

 

Şubat ayında görüşmek üzere, afiyette kalınız…

 
 
 
 


GENÇ'ın Yazısı.