Gideon Levy İsrail’in en aykırı gazetecilerinden biri. Aykırılığı, İsrailli bir Yahudi olmasına rağmen İsrail işgaline, Siyonist yönetimin işlediği suçlara dair gerçekleri çekinmeden dillendirmesinden kaynaklanıyor.

Gideon Levy’in, 2015 yılında Amerika’da hem de İsrail lobisinde, Ortadoğu’daki İsrail realitesine, ABD-İsrail ilişkilerine dair çok çarpıcı değerlendirmelerde bulunur. Gideon Levy o konuşmada İsrail’i uyuşturucu bağımlısı birisi gibi işgal bağımlısı olduğunu söyler, İsraillilerin beyni yıkanmış ve yalanların içinde yaşadığını söyledikten sonra, işgal müptelası devletlerine rağmen İsraillilerin vicdanlarının rahat olmasını ‎üç sebebe dayandırır:

“Birincisi İsrailliler kendilerini seçilmiş kişiler olduğunu düşünür. Bu seçilmişliğin onlara ‎istedikleri her şeyi yapma hakkını verdiğini sanırlar.

İkincisi tarihte bu denli işgalci olup da ‎kendisini mağdur olarak tanıtabilen güç yoktur. Yalnızca mağdur değil, tek mağdurun ‎kendileri olduğunu düşünürler.

Üçüncüsü ki en tehlikeli olanıdır, Filistinlileri insan olarak görmezler. İnsan olarak görmedikleri bu halka yapılan zulümler onları rahatsız etmez. Amerika ‎bu İsrail’e müdahale etmediği sürece İsrail neden kendini değiştirsin ki?”

İsrail toplumunun yapısı değişmediği sürece bu bağımlılığın devam edeceğini söyleyen Levy, sadece fiziksel değil zihinsel olarak da duvarlarla çevrelemiş İsrail’in bu durumdan kurtarılması için bir başka formülü ise uluslararası bir müdahale.

Şimdi Muhammed Al Şeyh ya da onun avenesi türünden Suudlu gazetecilerin söylediklerine bakın bir de İsrailli gazeteci Levy’nin.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.