ESA’nın yaptığı tahminlere göre İspanya, Portekiz, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan da dâhil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi riskli bölgede bulunuyor. Tiangong-1 her gün, hatta çoğu zaman günde iki kez ülkemizin üzerinden de geçiyor. Bu da Türkiye’nin ne yazık ki riskli bölgelerin başında olmasına neden oluyor.

Evet, doğru okudunuz. Başımıza her an uydu düşebilir. Hatırlarsanız dergimizin Ekim 2016 sayısında siz değerli okuyucularımızla “Uzayın Parlayan Yıldızı: ÇİN” başlıklı bir yazı paylaşmıştık. Yazıda Çin’in uzaydaki başarılarından bahsetmiştik. Ama Çin’in uzaydaki bu hızlı yükselişi tabiri caizse başımızı belâya soktu.

Çin, 2011’de uzaya fırlattığı Tiangong-1 modülüyle mini bir uzay laboratuvarı kurmuş ve farklı zamanlarda Çinli astronotları bu modüle taşımayı başarmıştı. Mart 2016’da görevi biten Tiangong-1 modülünün ardından Tiangong-2’yi Eylül’de uzaya gönderen Çin, uzayda kalıcı bir istasyon kurma yolunda emin adımlarla ilerliyordu. Ancak Çin, Tiangong-2’yi başarılı bir şekilde kullanmaya devam ederken, geçtiğimiz günlerde korkunç bir gelişmeyi dünyayla paylaştı!

Tiangong-1 Kontrolden Çıktı!

Çin, görev süresini bitiren Tiangong-1 uzay aracının kontrolünü kaybettiğini duyurdu! 12 metre uzunluğunda, 3,3 metre çapında ve 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1, her geçen gün kontrolsüz bir şekilde alçalmaya devam ediyor. Çin, Birleşmiş Milletler’e Tiangong-1’in Ekim 2017 ile Nisan 2018 arasındaki herhangi bir zamanda Dünya’ya düşebileceği bilgisini verdi. Ancak nereye düşeceği henüz bilinmiyor. 8,5 tonluk Tiangong-1 atmosferden kurtulup Dünya’ya ulaşabilecek kadar büyük! Tiangong-1’in atmosferde yandıktan sonra yaklaşık 100 kg kadarlık kısmının Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

Çin, Tiangong-1’e ikisi insanlı olmak üzere toplam üç sefer düzenlemişti. Tiangong-1 bu seferlerin ardından emekliye ayrılmıştı. Emekliye ayrılan uydular normal süreçte ya son yakıtlarıyla uzay çöplüğüne çekilir ya da kontrollü bir şekilde okyanus semâlarında atmosferde yakılır.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Kasım ayının başında yaptığı açıklamada Tiangong-1’in Ocak 2018 ile Mart 2018 arasında bir tarihte atmosfere gireceğini tahmin ettiklerini söyledi. 43 derece Kuzey ve 43 derece Güney enlemi arasında bir yere düşeceğini söyleyen ESA’ya göre Tiangong-1’in tam olarak nereye düşeceğini kestirmek son âna kadar imkânsız. Yerden 300 kilometre yüksekte yörüngede kontrolsüz bir şekilde ilerleyen Tiangong-1 ile ilgili tahminleri duyuran Avrupa Uzay Ajansı’ndan Holger Krag, “Atmosfere girişten çok kısa bir zaman önce bile ancak çok geniş bir coğrafi alan üzerine risk tahmini yapabiliyoruz” dedi.

Türkiye de Riskli Bölgede

ESA’nın yaptığı tahminlere göre İspanya, Portekiz, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan da dâhil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi riskli bölgede bulunuyor. Tiangong-1 her gün, hatta çoğu zaman günde iki kez ülkemizin üzerinde ............................................................


Muaz Erdem'ın Yazısı.