Başarılı bir ödeme sistemi geliştirip hızla ciddi meblağlar kazanan Elon Musk, günün birinde bu karlı yatırımını sattı. Akabinde ekibini kurup yeni bir iş dünyasına yelken açtı. Ama bu iş öyle alışılagelen ya da her insanın yapabileceği iş değildi. Zaten dünyada bu işle meşgul olan kişi sayısı bir elin parmağını geçmez. Bu konuda büyük devletler ciddi bütçeler ile çalışmalar yapıyor. Konumuz uzaya koloni kurmak. 

 

Samanyolu galaksisinin mütevazi bir gezegeninde yaşıyoruz. Görüş alanımızdaki diğer tüm gezegenleri gözetliyoruz. Sonuç; hepsi boş. Tüm uzay bizim. Derdimiz ise gidip oralara yeni dünyalar kurmak. Çünkü bu dünya bitmek üzere diyoruz. Evet bu doğru. İnsanoğlu14 bin yıl önce ateşi buluncabu tahrip süreci müthiş bir hız yakaladı. Yaklaşık 14 bin yıldır dünyayı yakıyoruz, talan ediyoruz. Aslına bakarsanız bunun önüne geçmek pek mümkün değil. Sadece biraz daha dikkatli davranabiliriz ama tamamen doğayı koruyamayız. 

 

Her geçen gün insan nüfusu artıyor. İnsanlar yaşayacak evlere, yiyecek yemeğeihtiyaç duyuyor bunu da doğadan temin ediyor. Doğa kendini yeniliyor ama tahrip ettiğimiz kadar hızlı yapamıyor bunu. Böylece doğa tükeniyor. Ama bizi diğer gezegenleri gözetlemeye ve oraya gitmek için çalışmaya iten tam olarak bu dünyanın tükenecek olması değil. Bence biz insanlar bilenmeyenin gizemi çözmek istiyoruz. Bir araç yapıp buna binip dünyanın dışına çıkıp yeni bir dünyaya adım atıyoruz. Orayı çözümlemeye ve anlamaya çalışıyoruz. İleride burada yaşayacağımızı hayal ediyoruz. Ne kadar etkileyeci bir düşünce. Binlerce yıl önce çimlere uzanıp yıldızları izleyen bir çocuğun hayaliydi bu. Ya da büyük büyük düşünürlerin üzerinde kafa yorduğu düşüncenin ta kendisiydi bu. Şu angerçekleşti. Artık kabuğumuzu kırdık ve dışarıda ne olduğunu öğrendik. Şimdilerde bu da bize yetmemeye başladı.

 

Gidip orada yaşamak istiyoruz. Sanmayalım ki o yeni dünyaya gidince bir şeyler farklı olcak. Yine yakıp yıkacağız. Yine tahrip edeceğiz. Ve belki de yine bir gün yola çıkıp yeni dünyalar arayacağız. Bilenmeyene ulaşmak her zaman heyecan verir. Ta ki bilene kadar. Bildiğimiz şeylerin, ulaştığımız menzillerin heyecanı biter.

 

Bu düşünce zihnimi son günlerde fazlasıyla meşgul ediyor. Elon Musk vb çalışma yapan kişiler beni heyecanlandırıyor. Düşünsenize uzaya gidiyor ve yeni bir gezegende yaşıyoruz. Her şey baştan başlıyor; mevsimler, haritalar, beslenme alışkanlıkları... Hepsinin temelinde yine bir hayal yatıyor. Ne muhteşem.

 

Elon Musk ve benzeri insanlar hep vardı. Çok okudular, hayal kurdular ve dünyada iz bıraktılar. En önemlisi bize ilham oldular. Çalışmanın nelere kadir olduğunu, isteyince dünyanın bile aşılabileceğini bize gösterdiler.


Ömer Faruk Özbil'ın Yazısı.