Amerikan araştırma şirketi Gallup’un, her yıl yaptığı dünya çapındaki ankette ABD’nin liderlik rolüne destek rekor oranda düşmüş. Obama döneminde ABD’nin politikalarına verilen yüzde 48’lik dünya kamuoyu desteği Trump’ın 1 yıllık döneminde yüzde 30’a gerilemiş. Ankette tersinden sorulan soruda da dünya çapında Amerikan hükümetine duyulan antipatinin yükseldiği ve yüzde 43’e vardığı görülmüş.

“Önce Amerika” politikası ile herkesin ABD’ye güvenini erozyona uğratan Trump’lı ABD’nin dibe vurmasında şaşılacak bir durum yok aslında. Tersi olsa şaşılırdı.

Amerika medyası Beyaz Saray’da birinci yılını dolduran Donald Trump’ın her sözü ile dünyayı ateşe attığını dillendirirken, Trump’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığı tartışmasını da beraberinde getirdi.

Sadece ABD değil neredeyse tüm dünyada Trump’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığı konusunda derin kuşkular dillendirilirken Arap medyasının önde gelen isimlerinden Rey’ul Yevm Gazetesi’nin başyazarı Abdülbari Atwan buna itiraz ediyor. Diyor ki Atwan ironi yaparak; “Önce Amerika” deyip Arapları soyup soğana çevirme başarısı gösteren adam nasıl deli olsun? Kendi ülkelerimizde işsizlik oranları yüzde 30’lara yüzde 40’lara varmışken, milyarlarca dolarlık anlaşmalarla Arap yönetimlerini Amerika’nın işsizlik sorununu çözmeye ikna etmeyi başaran Trump’a deli demek insafsızlık olur. Dolayısıyla deli olan Trump değil ırkçılığın zirvesindeki ve dünyanın nefret ettiği bir adamın ayaklarının altına kırmızı halıları ve milyarları seren biz Araplar herhalde delirmiş olmalıyız!


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.