Fotoğrafa yeni başlayanlar veya belli bir seviyeye gelenlerin ortak bir sorusu olur genellikle; “Kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım?” Onlara, özel bir durumları yoksa, genellikle şu tavsiyede bulunuyorum: Bir süre aynı konu etrafında fotoğraf çek. Bu sayede neleri yapabildiğini veya neleri yapamadığını kolaylıkla kendin bile görebilirsin. Eksikliklerini bu sayede çok kolay giderirsin.

Gerçekten aynı konu etrafında çalışmaya başlayınca bir süre sonra ister istemez, farklı bakış açılarına, kadraj seçimlerine, teknik ayarlamalara çok daha dikkat etmeye başlarsınız. Çünkü bir sonraki karenizin bir öncekinden daha iyi olması için arayışa girmek zorunda kalırsınız. Hatta aynı kadraj noktasından, sadece değişik lenslerle bile ne kadar birbirinden farklı güzellikler yakalayabildiğini zevkle seyredersin. Bu noktada, “Peki hangi konudan başlayalım” dediğinizi duyar gibiyim.

Portre çekimleri fotoğrafçıyı en çok geliştiren konuların başında gelir. Ama yeni başlayanlar için ciddi riskleri vardır. Çünkü kendinizi geliştirmek için bir insan karşısında saatlerce çalışamazsınız. Makro çekimler de insanı çok iyi eğitir. Onun ise makro lens sahibi olmak gibi bir zorunluluğu var. Bunların yerine kapı ve pencere fotoğrafları çekebilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için kapı fotoğrafı çekmek hem eğlenceli hem de oldukça faydalı bir çalışma alanı olabilir. Çünkü kapı karşısında saatlerce çalışsanız bile bıkmaz, usanmaz ve en önemlisi bir yere gitmez! Sabırla üzerinde çalışabilirsiniz. Ülkemizin tarihi zenginliğini de düşündüğümüzde, gerçekten birbirine benzemeyen, binlerce kapı ve pencere o yörenin tarihi ve kültürü hakkında birçok şeyler söyler. Buram buram tarih kokan el emeği, göz nuru kapılara insan bakmaya doyamaz bazen. Kapılar vardır, büyüktür, küçüktür, eskidir, yenidir, ahşaptır, işlemelidir, moderndir, gelekseldir, renklidir, sadedir daha sayamadığımız birçok formları vardır. Hepsinin ayrı bir deseni, tasarımı ve şekli olur. İşlemeli kapı ve pencereler, oyma pervazlar, sade ama canlı renkleriyle ben buradayım diyenler… Bu bakımdan birçoğu fotoğraf çekmek için hayranlık uyandıran özellikleri bünyelerinde barındırır. Yeter ki bu gözle görelim ve şöyle alıcı bir gözle bakalım.


H. İbrahim Kurucan'ın Yazısı.