Mutlu olmak, ailede huzuru yakalayabilmek için bazen rol yapmak bile çözüm olabilir.

Bu durumu bir hikaye ile anlatalım. Gelin kaynanasından “illallah” dedi ve: “Ben bu kadını daha fazla çekemeyeceğim” deyip doktora koştu. “Doktor bey, ben artık kaynanamı çekemez oldum, öyle bir ilaç ver ki kaynanam 3-4 ay içinde ölsün. Hemen de ölmesin ki, bunun benden olduğunu bilmesinler” dedi, Doktor da bir hap yazıp “kızım bu hapı her gün bir tane ver, 3-4 ay sonra kaynanan ölür” dedi. Büyük kaygıdan kurtulacağı için sevinerek evine dönen gelin doktorun yazdığı haptan kaynanasına her gün bir tane vermeye başladı. Ancak “bu kadın nasıl olsa 3-4 ay sonra ölecek, hayatının bu bölümünde ona iyi davranayım da aramız iyi olarak ölsün, bana dargın gitmesin” deyip kaynanasına iyi davranmaya başladı. “Anneciğim ne istersin, bir arzun olursa çekinme, sen bana kendi annem gibisin, kocamın annesi, yavrularımın babaannesisin vs.” diye içinden gelmediği halde “iyi gelin rolü” oynamaya başladı.

Gelinindeki bu değişiklikten memnun olan kaynana da önce “ne oluyor” diye onu denemeye başladı. Baktı bir hafta, iki hafta gelindeki iyilik devam ediyor. “Ben de şu geline iyi davranayım” deyip, “kızım sen yorulma, bunca işlerin içinde bir de ben rahatsız etmeyeyim. Sen benim yavrumun hanımı, torunlarımın anasısın, sen bana kendi kızım gibisin...” demeye başladı. Durumun değiştiğini gören gelin doktora koştu; “Aman doktor, kaynanam düzeldi, o hapın tesirini yok edecek başka bir ilaç ver de kaynanam ölmesin” dedi. Doktor da “Kızım git ben zaten vitamin hapı yazmıştım” dedi.

Görüldüğü gibi gelin aslında içinden geldiği için değil, “nasıl olsa ölecek” diye rol yaparak iyi davranmaya başlamıştı ama bu davranış karşıya tesir edip değişmesine sebep oldu. Kendisi de ona karşı değişip yuvasının huzurunu temin etti.

Bazen de karı-koca arasındaki bir durum yuvayı tehlikeye sokabilir. İçinizden gelmese dahi, rol icabı olsa da, geçmişi unutmuş görünerek “iyilik” yapın. Belki bir ay, belki altı ay, belki bir sene sonra karşınızdakinin inşallah değiştiğini göreceksiniz. Böylece de yuva yıkılmaktan kurtulacaktır.


Alican Tatlı'ın Yazısı.