Tiyatro, kozmetik müdahale, havai fişek, güç gösterisi, caydırıcılık testi…

ABD, İngiltere ve Fransa’dan müteşekkil üçlü koalisyonun, Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasını cezalandırmak için Suriye’ye gerçekleştirdiği, sınırlı ve kısa süreli askeri müdahalesini samimi bulmayanlar böyle tanımladılar.Yüzbinlerce Suriyelinin katili Esed rejimi, onun cinayetlerinin ortağı Rusya ve İran ise Batı emperyalizminin bir Arap ülkesine yönelik düşmanca saldırısı olarak tanımladı bu operasyonu.

Üçlü koalisyonun, rejimi hedef almayan askeri müdahalesini, Esed’i cezalandırmak gerekçesiyle yapıldığına inanmak gerçekten güç. “Öldürmeye devam edebilirsin ama kimyasal silahlarla değil, varil bombaları gibi konvansiyonel silahlarla” mesajını taşıyan bu müdahalenin insani gerekçelerle yapıldığını söylemek samimiyetten uzak bir iddia olur. Bu yüzden emperyalistçe denebilir. Rusya ve İran’ın ise insani gerekçelerle bu saldırıya tepki koymaları ise son derece komik. Suriye’de yüzyılın vahşetinin ortağı bu iki ülkenin insani gerekçelerle bu müdahaleye karşı çıkmaları en az Batı emperyalizminin samimiyetsizliği kadar samimiyetten uzak çünkü.

Suriye’de yedi yıldır yaşananları göz önüne aldığımızda üçlü koalisyonun sınırlı askeri müdahalesinin rejimin katlettiği sivillerin hesabını Esed’den sormaktan ziyade, Arap sermayesi ile icra edilen, Batılı ülkelerinin caydırıcılığının test edildiği, İsrail’in bölgesel stratejik çıkarları eksenli bir operasyon olduğunu söylemek daha mantıklı geliyor.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.