Trump‘ın ‘sıfır tolerans’ politikası kapsamında yasadışı şekilde ülkeye giren göçmenleri caydırmak için uyguladığı, sınırda yakalanan göçmenlerin çocuklarına el koyma politikası Amerikalılara bile pes dedirtti.

Demokrat Partili Nancy Pelosi’nin “Barbarca” diye nitelediği uygulama ile şimdiye kadar ailelerinden alınan binlerce çocuk, bizzat ABD medyası tarafından ‘Trump’ın Guantanamo’su olarak tanımladığı kamplarda zorla alıkonuluyor. Hâlihazırda alıkonulan çocuk sayısının 12 bine yaklaştığı, bu rakamın Ağustos ayında 30 bini bulabileceği belirtiliyor.

İşin ilginç tarafı ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın uygulamayı savunurken İncil’e atıfta bulunması, “kanunlara uymak İncil’in emri” sözleri; “Demek ki Tanrı çocukların ailelerinden kopartılmasına izin veriyor” şeklinde yorumlandı ABD medyası tarafından.

İşin daha da ilginç tarafı ise bu denli barbarca uygulamaların mimarı ülke, “ismine lâyık değil” gerekçesini de ileri sürerek “BM İnsan Hakları Konseyi’nden ayrılma kararı alması. Neden ismine lâyık değilmiş peki? “Konseyin kronik bir İsrail ön yargısı varmış.” İsrail’e BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yapılan eleştiriler “iki yüzlülükmüş.”

Hani ne derler hem suçlu hem güçlü.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.