Mehmet Sadık

Eğitim, hayatımızın önemli bir parçası. Bunu en iyi şekilde, en güzel metotlarla yapmak istiyoruz. Peki bu nasıl olacak? Burada okul eğitimine destek olan, öğrencilerin sosyal ve girişimcilik yönlerini de geliştiren, aynı zamanda manevi eğitimi de ihmal etmeyen çok özel bir kurum var: Hüdayi Sosyal Girişimcilik Akademisi (SGA). Bu yıl dördüncü mezunlarını veren SGA Genel Koordinatörü Mustafa Başer’le konuştuk.

Hüdayi Sosyal Girişimcilik Akademisi’nde (SGA) ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Hüdayi Sosyal Girişimcilik Akademisi’nde, sivil toplum çalışmalarında gençlerin görev alması için gereken donanımı sağlamaya gayret ediyoruz. Gençlerin kariyer hayatına STK, Vakıf ve Sosyal sorumluluk çalışmaları ile başlamalarında köprü görevi üstleniyoruz. Kariyer hayatına sosyal sorumluluk bilinciyle başlayan bir genç, çalışma hayatına hangi sektörde devam ederse etsin, “Başkasının derdiyle dertlenen” bir hayat tarzından ayrılamaz umudumuz var.

SGA programımız süresince gençlere farklı alanlarda donanımlar kazandıracak eğitimler sunuyoruz. Başta her Müslüman gencin sahip olması gereken; Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, akâid, ilmihal, peygamberler tarihi, siyer-i nebî vb. derslerle manevi yönlerini güçlendiriyoruz. Diğer taraftan kişisel gelişim ve meslekî eğitim için; etkili sunum teknikleri, proje yazma ve yönetimi, kişisel farkındalık ve mim modeli, tebliğ ve davet metotları, etkili konuşma ve diksiyon, uygulamalı hızlı okuma, STK’larda yönetim ve organizasyon vb. derslerle de iyi bir yönetici olmaları için üniversite sertifikalı eğitimler veriyoruz. SGA’da gençlere staj imkânı ile STK ve vakıf çalışmalarını tanıma fırsatı veriyoruz. Programımız dahilinde örnek şahsiyet buluşmaları ve kitap okumaları da yapıyoruz.

Her öğrenci katılabiliyor mu? Kimlere hitap ediyorsunuz?

SGA programımız iki farklı katılımcı kitlesine hitap ediyor. Birincisi, üniversite mezunu (Lisans veya ön lisans) katılımcılarla yaptığımız program. Elhamdülillah 4. dönem mezunlarını verdi SGA. Bu programımız 10 ay sürmektedir. İkincisi, İstanbul da üniversite okuyan gençlere ve sosyal girişimciliğe ilgi duyanlara yönelik eğitim. Bu eğitimimizin ayrıntıları Eylül ayında duyuruya çıkacak inşallah. Daha ayrıntılı bilgi ve ön kayıt için www.sga.org.tr adresimizi ziyaret edebilirler.

Böyle çalışmaların okullardaki eğitime destek verdiği, tamamladığı, ilerlettiği malumumuz. SGA’nın yerini siz nasıl görüyorsunuz?

Genç kardeşlerimiz sivil toplum alanında birçok programda kendilerine yatırım yapabilirler.

Hüdayi Sosyal Girişimcilik Akademisi alanında en geniş içeriğe sahip programların başında geliyor. Giderek gelişen ve büyüyen sivil toplum sektöründe olmak isteyenler için, hayatına farkındalık katacak bir fırsat eğitimi.

Sadece üniversite eğitimi bana yetmez diyorsanız, Sosyal girişimci, öncü bir lider olmak istiyorsanız, SGA sizleri bekliyor!


GENÇ'ın Yazısı.