GENÇ Dergimiz Ekim 2018 itibarıyla 13. yılına girmiş oldu, sevinçliyiz, heyecanlıyız; hayırlı olsun, mübarek olsun, hamdolsun.

Seneler ne de hızlı geçiyor, şaşmamak elde değil. Aylar gün gibi, günler saat gibi ilerliyor sanki, dürülmüş bir zamanın içinde hızla olup bitiyor her şey, ürpertici ve ibretlik doğrusu.

On iki senedir sizlerleyiz, birlikte yol alıyoruz. GENÇ’in ilk okuyucularının çoğu artık 30’lu yaşlarını devirmiş bulunuyor. Onlardan biri yakın zaman önce “bu işi çok mu sevdiniz, yıllardır devam ediyorsunuz” diye sordu, gülümsedim. “Evet bu da bir baht meselesi, gerçekten çok sevdik” dedim. Sebeplerinden birkaçını şöyle izah edeyim:

- On iki senedir, çalışırken hiç saate bakmadığımızı itiraf etmeliyim. GENÇ’i kuru kuru, heyecansız, sevgisiz yaptığımız bir iş olarak görmüyoruz, GENÇ bir aşk, bir dua bizim için, bir çeşit hayırda ve iyilikte “niyet önderliği” dileği.

- Benim ustam dergiciliği çok seven Mehmet Lütfi Arslan Ağabeyimdi, onunla birlikte olup bu mesleği sevmemek elde değil, biz dergicilik aşkını gerçek bir âşıktan öğrendik. Kitaba, dergiye çokça hürmet eden, her dem yeniden doğma ve uzun koşma iradesiyle dolu bir insandan etkilendik, şanslıyız bu yüzden.

- Bugüne kadar birçok okuyucumuz ile buluştuk, tanıştık, sohbet ettik. Ne bereketli bir iştir ki bu, koca bir aile olduk kısa sürede, kalplerimiz güzel duygularla doluyor, insanlığa dair umudumuz büyüyor, karşılıksız sevginin, samimi kardeşliğin zevkini doya doya tadıyoruz.

- Dünyayı kelimelerle güzelleştirmeye çalışmak, her ay söylenecek esaslı sözler bulma gayreti içinde olmak çok manidar geliyor bize. Güzel sözlere aracılık etmek, kıymetli fikirlerin daha çok insana yayılması için imkan hazırlamak bizi mest ediyor, sadece bunu bilmek bile bize dergiciliği çok sevdiriyor. Bilgiye hep açız, öğrenmeye doymuyoruz. Fikirsiz, ilimsiz her şeyin yarım kalacağını biliyoruz. Biz dergiciliği başta ilim, fikir, hikmet vs. olmak üzere, tüm faziletlerin bayraktarlığı olarak görüyoruz ve bu bayrağın en güçlü şekilde dalgalanmasını arzu ediyoruz, bu uğurda çaba içindeyiz.

- On iki sene boyunca yayımlanmış olan yüzlerce güzel yazı, yüzlerce nitelikli röportaj hangi meçhul zamanda hangi meçhul insanla buluşacak, kime ne fayda sağlayacak kimse bilemez. Dergiciliğin en güzel yanlarından biri işte budur: Şu fâni dünyada kıyamete kadar bâki kalmasını arzu ettiğimiz eser ortadadır, kendisinden istifade edildiği müddetçe hepimiz için bir ahiret yatırımı olmasını dileriz. Allah emeklerimizi zâyi etmesin, amin.

- GENÇ bir ekip işidir, yazı işlerinde staj yapan genç arkadaşlarımızdan matbaada dergiyi ciltleyen çalışanlara, yayın kurulunda fikir beyan eden ustalardan her ay birbirinden özel yazılar kaleme alan yazarlara kadar geniş bir ekibimiz vardır bizim. Yaptığımız işi en güzel şekilde yapmayı dileriz. Ekip işidir GENÇ; bütünlüklü bir manası vardır, “dertli” bir çizgide yol alır, nitelikli bir üslubun izini sürer. Böyle bir ekiple çalışmak hayatımızdaki en büyük bahtiyarlık sebeplerindendir, Rabbimiz her daim yenilenen, güzelleşen bu güzel ekiple nice güzel sayılar hazırlamamızı nasip etsin.

***

Türkiye’de birkaç zamandır ekonomik anlamda dalgalanmalar, sıkıntılar söz konusu. “Boykot” meseleleri yeniden gündemde. Şuna inanıyoruz: Bir şeyler yapabilmek için “büyük” imkanlara sahip olmak gerekmez her zaman. Ya da çok paraya. Bazen güçlü bir çıkış, güçlü bir bakış, güçlü bir duruş bile çok şeye bedel olabilir. Bunu unutmamak lazım. Dosyamız boykot meselesini farklı açılardan ele alıyor, “hayır” demeden hayrı bulamayacağımızı, “hayır” demeyi bir hayat tarzı hâline getirmeyi vurguluyor.

***

Vedalar üzücüdür. Yıllardır GENÇ’le birlikte hediye etmiş olduğumuz Tarih Gastesi ekimize bu ay itibarıyla veda etmiş bulunuyoruz. Başta tek kişilik dev kadro olan Sinan Özgenç olmak üzere, Tarih Gastesi’nde emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz.

***

Yeni dönemde çok güzel bir hediyemiz var tüm okuyucularımıza. Halime Demireşik Hanımefendi’nin hazırladığı “Cennet Yolcuları” isimli kitap, gözlerimizi yaşartacak, gönlümüzü ferahlatacak, buna emin olabilirsiniz. Biz Müslümanlar kusurlu olabiliriz, lakin İslam kusursuzdur. İslam güneşi farklı milletlerden, farklı dinlerden insanların gönlünde nasıl da parlak ve berrak bir şekilde doğmuş, arayış içindeki kalpler, sorularla dolu zihinler nasıl da İslam’la şereflenmiş, hayretle okuyacaksınız. Hediye kitabımız inanç ateşinizi kuvvetlendirecek, içinizdeki güzellikleri çoğaltacak. Büyük bir özenle ve yılların emeğiyle hazırlanan “Cennet Yolcuları” yeni dönemde GENÇ’e abone olan herkese hediyemizdir, bahtı açık olsun.

Kasım’da görüşmek üzere, muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.