Furkan Özkul

Ümmet coğrafyasından gelen hüzün yüklü haberlere karşı bir grup genç arkadaş ne yapabiliriz diye bir araya gelip “bidunyahaber.org” kurdular. Sadece Filistin, Suriye, Mısır değil; Yeni Zelanda’dan, Japonya’dan, Arjantin’den de haber ulaştıralım hem de iyi haberler, ilham verici hikayeler ortaya koyalım dediler. Biz de bu güzel fikrin öncüsü Hakan Emin Öztürk ile projenin nasıl doğduğunu, sitede neler yapılacağını konuştuk.

Proje fikri nereden, nasıl çıktı? Biraz anlatabilir misiniz?

Aslında cevabı tek bir kavramda gizli. O da “ümmet.” Bu kelimeyi duyduğumuzda zihnimizde canlanan şeyleri düşündüm. Mısır, Filistin, Doğu Türkistan, Arakan ve Suriye ile kısıtlı bir malumata sahibiz genel olarak. Hiç kimsenin aklına ümmet denilince Yeni Zellanda’daki Müslüman kardeşlerimiz gelmiyor mesela. Japonya’daki, Arjantin’deki veya İskoçya’daki.

İyi de neden böyle? Yani Ümmet dediğimiz kavram sadece bu 5 coğrafyadan mı ibaret acaba? Yanlış anlaşılmasın, bana sorulsa ben de aynı cevabı verirdim muhtemelen. Çünkü bize gösterilen bu. Adam görmemiş ki bilsin. Bilmiyor ki aklına gelsin. Aklına gelmiyor ki kalbine sevdası düşsün. Peki bu sevda yoksa nasıl oradaki kardeşleri için güzel hayaller kurabilecek? Bunları düşünen ve gözlemleyen biri olarak bu duruma bir çözüm bulmalıyız dedim ve hikâye başladı.

Bidunyahaber ile yapmak istediğiniz şey nedir?

Yapmak istediğimiz her ülkeden Müslümanlar ile ilgili olumlu, ilham verici haberler bulmak ve bunları insanlara -bilhassa gençlere- ulaştırmak. Oraları tanıtmak, insanların aklına ve kalbine hiç tanımadığı, bilmediği kardeşlerinin derdini düşürmek. Bunu da ilham verici haberlerin yanı sıra ihtida hikayeleri, ülke analizleri, İslam şehirlerini tanıtan yazılar gibi insanlara faydalı olabileceğini düşündüğümüz birçok tematik içerik serisi ile destekleyerek yapmaya çalışıyoruz.

Bu ilham verici haberleri ve tematik içerikleri biraz açabilir misiniz?

Elbette. Mesela geçen sene İngiltere’deki meşhur fırtınada birçok evsiz zor durumda kalmıştı. Londra Camii evsizlere kapılarını açıp onlar için kalacak yer imkanı sundu ve onlara yemek hizmeti verdi. Bu bence çok anlamlı bir hareket.

Dünyada kendi elektriğini kendi üreten çevre dostu camiler var. Müslüman öğrencilerin, aktivistlerin ve bilim adamlarının yaptıkları örnek çalışmalar ve aldıkları ödüller var. İslamofobi ile mücadele için çok güzel çalışmalar var... “Halil ve Arkadaşları” başlığını taşıyan futbol oynamayı ve mahalledeki komşu arkadaşlarıyla takılmayı seven Müslüman bir çocuğun günlük yaşamını ele alan bir çizgi roman basıldı mesela Brezilya’da. Çok isabetli bir mücadele yöntemi bence. San Antonio’da tüm dinlerden insanlara ücretsiz hizmet veren bir Müslüman klinik var yine başka bir örnek olarak. Yani okuduğumuzda bize umut aşılayan “bi dünya haber” var.

Tematik içerik demişken ona da bir örnek vereyim. “Dünya’da İslam” diye bir seri hazırlıyoruz. Bu seride ülke ülke analiz yapıyoruz. O ülkede ne kadar Müslüman nüfus yaşıyor? İslam oraya ne zaman, nasıl gitti? O ülkedeki önemli camiler nelerdir? O ülkede etkili olan yahut tarihindeki önemli Müslüman şahsiyetler kimlerdir? Ve hepsinden önemlisi o ülke Müslümanlarının problemleri nelerdir? Bu konuda neler yapılıyor ve bizler neler yapabiliriz gibi sorulara cevap verdiğimiz araştırma çalışmalarımız var.

Okurlarımız site ile ilgili size nasıl destek verebilirler?

Öncelikle dua ederek. Bunun dışında bizi paylaşıp insanlara anlatmaları ve güzelliğin çoğalmasını sağlamaları bizi çok mutlu eder. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey ise gönüllü kardeşlerimizin ekibimize katılması. Çünkü herhangi bir maddi finansmanımız olmadığı için tek kaynağımız bir avuç samimi insan. Bu sayı ne kadar artarsa bizim için o kadar bereketli olacaktır diye düşünüyoruz.

bidunyahaber'i hemen takip etmek için:

http://www.bidunyahaber.org/

https://www.facebook.com/bidunyahaberorg

https://www.instagram.com/bidunyahaberorg/

https://twitter.com/bidunyahaberorg


GENÇ'ın Yazısı.