Evlenmeyi, aile kurmayı isteyen ancak kötü örneklerden ötürü çekinen gençlere tavsiyelerde bulunabilir misiniz? Evliliğin olmazsa olmazları nelerdir? Nelere hazırlıklı olmalıyız? Neleri göze almalıyız?

Her insanın ve her evliliğin kendi kaderi vardır. Birinin yaşadığını diğeri de yaşayacak, birinde yaşanan diğerinde de yaşanacak diye bir şey yoktur. Ancak evliliğin olmazsa olmazı olarak söylenebilecek bazı önemli noktaları mutlaka göz önünde bulundurmak lazımdır.

Evlilik sevgidir. Ancak sorunsuz evlilik beklentisi en büyük hayal kırıklığıdır. Evlilikte mutlaka sorunlar olacak, anlaşmazlıklar yaşanacak, tartışmalar yapılacaktır. Ancak bunu yaparken ahlaka ve edebe uygun olmayacak şekilde yapması, eşlerin birbirlerine ve birbirlerinin ailelerine ya da önemsediği insanlara ağza alınmayacak hakaretler etmesi evliliği ciddi anlamda yaralar.

Evlilik saygıdır. Bir evlilikte saygı sevgi kadar lazım ve vazgeçilmezdir. Ancak saygı kazanılır. Eşlerin birbirlerine, birbirlerinin alışkanlıklarına, görüşlerine, yaşantılarına saygı duyması iki tarafında saygıyı hak edecek iyi niyet, samimiyet ve gayretleriyle olacaktır.

Evlilik sorumluluktur ve bu sorumluluk paylaşılmış bir sorumluluktur. İki tarafında kendi kurdukları düzen içerisinde hakkaniyetle birbirlerine karşı sorumluluklarını bilip yerine getirmeye çalışmaları lazımdır. Sorumluluk almayacak olan eş olmasın, eş almasın.

Evlilik sabırdır ve sabır evliliğin her anında lazımdır. İyi günde, kötü günde zor zamanda kolay zamanda insanın sabretmesi evliliğin yürümesinin olmazsa olmazıdır.

Evlilik büyüklüktür. Büyüklük ister, büyük ister. Zor zamanlarda iki tarafın da saydığı bir büyüğün olması, tavsiyelerine canı gönülden kulak verilmesi evliliği güçlendirir, güzelleştirir. Zaman zaman büyüklerin söyledikleri gönlümüze ağır gelse de yine de insafla bakıp uygulamak da büyüklüktür.

Bütün bunlar evlilikte yaşanabilecek zorluklara karşı düşünülmesi gereken tavsiyelerdir. Bu demek değildir ki evlilik baştan aşağı dert, hep sorun ve sıkıntı, hep zorluk ve problemdir. Bilakis evlilik günü aydınlatan, gönlü ferahlatan büyük bir nimettir. Yeter ki insan bilsin, bulsun ve olsun...


Mehmet Dinç'ın Yazısı.