31 Mart 2019 akşamı hep birlikte önemli bir seçimin daha sonuçlarını izleyeceğiz. Bu seçimlerden zaferle çıkan parti ve şehir fark etmeksizin tüm adaylara ortak bir çağrımız var. Gelin kazandığınız bölgede 5 yıllık değil 50-100 yıllık yatırımlar yapın. Yani insana yatırım yapın. Yani eğitime, kültür ve sanata destek verin.

Her belediyenin kendinden beklenen temel hizmetleri var elbette. Çöpleri toplamak, kaldırımları düzenlemek, zabıta hizmetlerini vermek, trafik ve ulaşım sorunlarını çözmek, spor alanları üretmek, parkları ve bahçeleri artırmak... Tüm yeni başkanların bunlarla ilgilenmesi elzem. Ama sizden görece daha az beklenen, bizce mutlaka ilgilenmeniz gereken bir alan daha var. Anadolu’da küçük bir ilçe de olsanız, İstanbul Büyükşehir’i de yönetecek olsanız eğitim, kültür ve sanatı öncelemeniz gelecek on yıllar için çok çok önemli. Bunu da yıllık yaptığı konferans sayısı ile salonun alacağı izleyici adetini çarparak niceliksel hesaplar yapan ve kesesini doldurmaya çalışan kişi ya da ajanslar aracılığıyla değil; niteliği önemseyen, sizinle sabit çalışan kişilerle yapın.

Mesela dar bölgede iyi hocalarla ve sistemli bir programla 100 lise, 200 üniversite öğrencisiyle 4 yıl boyunca ilgilenin. Sergileri, sempozyumları, galaları, film ve tiyatro gösterilerini, akademileri, söyleşileri önemseyin. Sadece kitap fuarı düzenlemeyin, okullarda herkesi kitapla buluşturmanın yollarına bakın. Bunların önünü açın. Dünyanın çeşitli yerlerindeki sokak kitaplıkları fikrini bir inceleyin isterseniz. Daha onlarca başlık sıralanabilir... Böyle yapmazsak 5 yıl sonra yine başa dönerek kısır bir döngü gibi aynı konuları konuşur dururuz.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.