Merhaba kıymetli okurlar. 

Bu ay kapağımıza “Çağın Ulubatlıları Beyaz Hackerlar” başlığını taşıdık. Fetih ayındayız. Bundan tam 12 sene önce yine bir fetih ayında “Bakalım elimizde ne var? Warcraft Gazileri Knight Fatihleri” şeklinde bir kapak yapmıştık. Önermemiz biraz naif de olsa şuydu: Sanal oyunlarda vaktini boşa harcadığını düşündüğümüz gençlerimiz aslında orada yeni dönemin ruhuna uygun bir mücadele yöntemi ediniyor olabilirlerdi. “Ne diye oyunda oynaştasın” dediklerimiz aslında çağın istediği nitelik ve becerileri kazanıyorlardı da biz farkında değildik. Bugün geldiğimiz noktada çok da haksız olmadığımız anlaşılıyor. Savaşlar artık sanal düzlemde gerçekleşiyor. Hacker bu savaşı yürütenlere verilen isim. Dolayısıyla hackerlık günümüzün en itibarlı mesleklerinden birisi haline geldi. İyi ve usta hackerların çekirdekten yetişmek için günlerini ve gecelerini neredeyse çocukluktan itibaren bu alana hasretmeleri gerekiyor. Şüphesiz hackerların da iyisi var, kötüsü var. Biz bu sayımızda bu mesleğin beyaz hacker da denilen iyilerini ele alıyoruz. Çoğu gençlerden oluşan bu grup kapalı kapılar değil açık ekranlar ardında o kadar önemli işlere imza atıyorlar ki biz onlara çağın Ulubatlıları demekten kendimizi alamıyoruz. Dosyamız, inanıyoruz ki savaş, fetih ve fatihlik kavramlarını yeniden değerlendirmenizi sağlayacak 

Editörümüz Süleyman Ragıp Yazıcılar, Editörden yazısında “Geçmişi Değiştirmek mi, Geleceği Şekillendirmek mi?” başlığı ile sesleniyor. Mehmet Lütfi Arslan “Herkesin Hûşusu Kendi Rengindedir” diyerek “Burhan ile Genç”in hikayesini bizlerle paylaşıyor. Taha Kılınç ise “Ramazan`ı Nasıl İhya Edelim” başlığıyla yazdı. İslam Asalya, Arif Özen, Leyla İpekçi gibi kıymetli isimlerle yaptığımız söyleşiler de Haziran sayımızda sizleri bekliyor. 

Esenlikle… 

EDİTÖRDEN / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

GEÇMİŞİ DEĞİŞTİRMEK mi, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMEK mi?

İnsanın elinde “ân” gibi büyük bir sermaye var, mazi, hâl ve istikbal şeklinde tasnif edebileceğimiz zaman periyotları arasında, aslında elimizdeki en büyük imkan da “ân”da mevcut. Ne geçmişi değiştirebilme kudretine malikiz ne de bulunduğumuz noktadan geleceği sadece dilemekle şekillendirebiliriz. Her ânın hakkını vererek yaşama gayreti, hakikatte geçmişi ve geleceği kuşatan büyük bir hazinedir insan için. Çünkü ânın hakkını veren insan, her ân maziye sayısız güzelliği miras bırakıyor demektir. Aynı zamanda, ânın hakkını vermek demek, anbean geleceği en ideal biçimde şekillendirmenin de diğer adıdır.

Ne ahlarımızla geçmiş değişecek, ne sadece temennilerle gelecek şekillenecek. Çünkü geçmiş ve gelecek, biz ne dersek diyelim ya da nasıl inanırsak inanalım, içinde bulunduğumuz şu ânın nasıl değerlendirildiğine göre tecelli etmeye devam edecek. Medeniyetimizde, özellikle Tasavvuf literatüründe “ibnü`l vakt” şeklinde kullanılan, yani “vaktin çocuğu, zamanın oğlu” şeklinde bir tabir vardır. Nitelikli bir insan olma ufkunda önemli bir hedeftir bu; içinde bulunduğunuz zamanda, hatta “ânda”, hangi iş en değerli ise onu yapacaksınız. Tek bir nefesinizi bile zâyi etmeyeceksiniz mümkünse. Bu şuurla yaşama ve hayatın her ânını kıymetlendirme çabasında olabilirsek eğer, geçmişin de geleceğin de hakkını vermiş olacağız. 

NELER OLUYOR HAYATTA / SALİH YÜZGENÇ

Haber Başlıkları Şöyle:

- Türkiye`de Kitap Okumak Ne Anlama Gelir?

- “Hayalim Alman Vatandaşı Olmak” Diyen Genç, Acaba Haklı mı?

- Trafikte Telefon Bağımlılığı Alkolden Beter 

DOSYA / YAZI İŞLERİ

ÇAĞIN ULUBATLILARI BEYAZ HACKERLAR

Fetih ayındayız. Bundan tam 12 sene önce yine bir fetih ayında “Bakalım elimizde ne var? Warcraft Gazileri Knight Fatihleri” şeklinde bir kapak yapmıştık. Önermemiz biraz naif de olsa şuydu: Sanal oyunlarda vaktini boşa harcadığını düşündüğümüz gençlerimiz aslında orada yeni dönemin ruhuna uygun bir mücadele yöntemi ediniyor olabilirlerdi. “Ne diye oyunda oynaştasın” dediklerimiz aslında çağın istediği nitelik ve becerileri kazanıyorlardı da biz farkında değildik.

Bugün geldiğimiz noktada çok da haksız olmadığımız anlaşılıyor. Savaşlar artık sanal düzlemde gerçekleşiyor. Hacker bu savaşı yürütenlere verilen isim. Dolayısıyla hackerlık günümüzün en itibarlı mesleklerinden birisi haline geldi. İyi ve usta hackerların çekirdekten yetişmek için günlerini ve gecelerini neredeyse çocukluktan itibaren bu alana hasretmeleri gerekiyor. Şüphesiz hackerların da iyisi var, kötüsü var. Biz bu sayımızda bu mesleğin beyaz hacker da denilen iyilerini ele alıyoruz. Çoğu gençlerden oluşan bu grup kapalı kapılar değil açık ekranlar ardında o kadar önemli işlere imza atıyorlar ki biz onlara çağın Ulubatlıları demekten kendimizi alamıyoruz. Dosyamız, inanıyoruz ki savaş, fetih ve fatihlik kavramlarını yeniden değerlendirmenizi sağlayacak.

İBRAHİM`İN BALTASI / İBRAHİM TAHA GÜLTEKİN

YA HACK!

Hackerlığın bir fıkhı olacaksa o nasıl olmalı? Bana göre İslam`a ve insan haklarına uygun olarak zalimlere ve haksızlığa karşı yapılan hackerlıkta sorun yoktur ancak çoğu hacker böyle olmaz. Bu yüzden hackerlardan gelecek tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız. 

KELEBEK İKLİMİ / HALİT YASİR ÖZOĞUL

MÂSİVÂDAN TAHÂRET

Ellerini, ayaklarını, tüm bedenini yıka. Kömür ocağından çıkıp gelen bir madencinin, yıkanırken bedeninden sıyrılıp giden isler gibi akıp gitsin günahların, tepeden tırnağa.” 

BURHAN İLE GENÇ / M. LÜTFİ ARSLAN

HERKESİN HÛŞUSU KENDİ RENGİNDEDİR

Her şey abdeste niyet ile başlar. Neyin abdestini aldığını düşünerek açacaksın musluğu. Neyin abdestini alıyorsun? Birazdan son namazını kılacak olabilirsin. Eğer öyleyse bu da aldığın son abdesttir. Her âzâna dokunuşunda o âzân ile artık bir daha günah işleyemeyeceğini düşüneceksin. Ne vaktin ne de fırsatın olacak çünkü. Her âzâya dokunup dökülen su ile bütün kirin, pasın ve günahının akıp gittiğini göreceksin. 

BEYTÜLHİKME / ASIM GÜLTEKİN

BU RAMAZAN İÇİN SANA TEKLİFLERİM VAR!

Bu Ramazan kulağınızı boş müziklerden sakındırmaya niyet edin. Kulaklarınıza Ömer Karaoğlu, Ahmet Özhan, Sami Savni Özer, Ender Doğan, Mustafa Demirci, Hasan Lütfi Ramazanoğlu, Maher Zain, Sami Yusuf, Taner Yüncüoğlu, Grup Yürüyüş, Grup Genç, Yusuf Goncagül, Fatih Koca ilahileri, ezgileri, marşları dolsun. 

BİR BAŞKA AÇIDAN / TAHA KILINÇ

RAMAZANI NASIL İHYA EDELİM?

Ramazan, bazı kararlar almaya ve onları yılın bütün ayları boyunca sabırla ve istikrarla uygulamaya vesile kılınırsa, ihya edilmiş olur. Ramazanda kazanmaya çalıştığımız alışkanlıkları ramazan dışında da sürdürdüğümüzde, gelecek ramazanımız daha dolu ve güzel geçecek demektir.

TEN KAFESİ / YUNUS EMRE TOZAL

NEDEN KUR`AN OKUMALIYIZ?

İyi olacağız, iyi olmak zorundayız, kötülüğe karşı direneceğiz, kötülük karşısında susmak, hareket etmemek, aktif iyi olmamak, kötülüğe yardım etmektir. 

MİNYEHLİ / ABDULLAH YALNIZ

SÖZLÜ VEYA NİŞANLI OLMAK, FİZİKİ YAKINLIK KURMAYA RUHSAT VERMEZ-1-

Aşk, özünde kişiyi harekete geçiren ve eş seçimine yönlendiren güçlü bir duygudur. Diğer yandan kalpteki pin kodunun çözülmesini sağlayarak, letaif bölgelerinin nasıl çalıştığını kişiye öğreten ve bu özelliğiyle Leylâ`dan Mevlâ`ya giden güzergahı işaret eden adeta bir levhadır. 

MODERN ZAMANLAR SENDROMU / AYŞE YAZICILAR

DUNNİNG-KRUGER YA DA CAHİL CESARETİ SENDROMU

İnsan bilgisinden emin olduğu bir konuda net bir duruş sergiler, çekinmeden kendisini ifade eder, varsa iddiası arkasında durur. İşte bu özgüvendir. Fakat alt yapısı olmadan, hakkında bilgi sahibi değilken iddia sahibi tavırlar sergiler hatta en iyisi gibi ahkam keserse cehaletiyle cesaretini birleştirmiş demektir. 

SÖYLENMELER / AYŞEGÜL GENÇ

DÜNYANIN DİREKLERİ

Buyurun komutanım. Alet edevat çantasının içinden cetveli çıkar! Cetvel yok komutanım. Cetvel nerede asker! Cetvel yok komutanım. Nerede! Afrika haritasında unuttunuz komutanım. Cetveli bahane edip boyumun ölçüsünü mü alıyorsun asker! Biz boy ölçüsü ile ilgilenmeyiz komutanım. Ya ne yaparsınız! Biz kalp ölçüsü ile ilgileniriz, onun ölçüsünü de hilal ile alırız. Bu kadar laf sokmak yeter diyorum içimden. Hilal gibi yayıldığım koltuğumda cetvel gibi doğruluyorum.

GENÇLERLE 12 SORU 12 CEVAP/ OSMAN NURİ TOPBAŞ

ALLAH DOSTLARI

Allah dostu kime denir? Allah dostları ile nasıl beraber olunmalıdır? Allah dostlarından istifâde etmek için gençlerimiz nelere dikkat etmelidirler? 

KAFALARDAKİ SORULAR / DOÇ. DR. SONER DUMAN

KUR`AN`IN ALLAH TARAFINDAN GÖNDERİLDİĞİNİ NEREDEN BİLİYORUZ?

Günümüzde Kur`an`ın ilahî kaynaklı olmadığını, dolayısıyla da Hz. Muhammed`in Allah`ın elçisi olmadığını iddia eden üç gruptan söz etmek mümkündür: a) Herhangi bir tanrının varlığını kabul etmeyen ateistler, b) Allah`ın varlığını ve birliğini kabul ettiği halde O`nun insanlardan bir elçi seçerek onlarla iletişime geçtiğini kabul etmeyen deistler, c) Allah`ın varlığını ve peygamberlik kurumunu kabul ettiği halde Hz. Muhammed`in peygamberliğini kabul etmeyen Yahudi ve Hristiyanlar. Aşağıda önce Kur`an`ın Allah`ın kitabı oluşuna dair bu üç farklı inanç grubunun temel itirazlarını ve bu itirazların geçersizliğini ortaya koyacağız. Ardından Kur`an`ın Allah kelamı olduğuna ilişkin delilleri ele alacağız.

MANEVİ KİŞİLİĞİN İNŞASI/ ADEM ERGÜL

DEĞERLİ OLMAK AMA KİME GÖRE?

Kâfirlerin, nifak ve fesat ehlinin nazarında itibar kazanmak, hakikatte bir mü`min için artı değil, eksi bir değerdir. Bu itibarla kimin katında değerimizin arttığına dikkat etmek, kendimiz hakkında doğru bir değerlendirme olacaktır. 

MEHMET DİNÇ İLE GENÇLİK HALLERİ / AYŞEGÜL ÖZTOPRAK 

-Anonim Hesap Kullananlar Mutlaka Okumalı

-İnsanları Küçük Görmeye Başladıysan, Aman Dikkat!

-Karar Alma Süreçlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

-Ramazan İçin Önemli Bir Tavsiye 

KIZIL ELMA / GÖKHAN GÖKÇEK

OSMANLI`DA TAHT SAVAŞLARI

Tarihe bir husumet sahası olarak bakmak ve dönemin şartları içerisinde vuku bulmuş hadiseleri asırlar sonrasına taşımak tarihe, geçmişe ve milletimize husumetten başka bir şey olmayacaktır. Çünkü aslolan tarihten ders çıkarmak ve ibret olmamaktır. 

VURGU / EMRE TOPOĞLU

CENNET NASIL BİR YER?

Geçenlerde kızımla sohbet ederken; konu nereden geldi hatırlamıyorum ama “cennet” kelimesini cümle içinde kullanmışım. Kızım hazine bulmuş bir defineci gibi gözlerini açarak “Cennet nasıl bir yer baba?” diye sordu. Bir süre sessiz kalmış olacağım ki eliyle beni iteleyerek “baba, cennet nasıl bir yer?” diye tekrar etti... 

ARKA SOKAK / TURGAY BAKIRTAŞ

BİZİ SURİYELİLER Mİ MAHVETTİ?

Bizzat Suriye ordusunun kendi halkının bir bölümüne savaş açtığı, kimyasal silahların beş atılıp bir sayıldığı, açlığın perişan ettiği nice bölgenin bulunduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Gerçek anlamıyla kıyametin yaşandığı topraklardan hayatta kalma içgüdüsüyle kaçıp gelenlere “vatan haini” demeden önce bunu da bir düşünün lütfen. 

BİR ŞEY / BÜŞRA NUR TURAN 

-Bir Niyet, Bir Kısmet

-Bir Alışveriş Çantası

-Bir Dondurma Külahı

-Bir Metrobüsten Bir Projeye 

GÖNÜLLÜ HABERLER / ALAADDİN SERHAN YAMAN

HAREKETİN BEREKETİNE ERMEK İÇİN YENİDEN MERHABA

GENÇ sadece bir dergi değil. Bunun ötesinde sahip olduğumuz heyecanımızı ve yeteneklerimizi, dünyamızın daha güzel bir yer olması niyetiyle kurduğumuz hayallere en verimli biçimde hasretmemize imkan sağlayan bir mecra. Gençlik, gönüllülük ve girişimciliğe ilişkin meseleler GENÇ`in olmazsa olmazı ve hatta yapı taşı. Zira GENÇ, 150`yi aşkın sayı boyunca ürettiği muhteva ile ortaya birçok söz koydu; bununla da sınırlı kalmayıp sözlerini fiiliyata aktarma gayretiyle çeşitli alanlarda gönüllü çalışmalar yürüttü.

Dergimizin geçmiş sayılarında, sivil topluma ve bilhassa Genç Gönüllüler`e ilişkin haberlerin derlendiği “Gönüllü Haberler” sayfası mevcuttu. Fakat bu sayfaya bir müddet ara verilmiş; bu ihtiyaç, röportajlarla ve satır arası notlarla tatmin edilmeye çalışılmıştı. Bu minvalde yokluğu fark edilen ve birçok okurumuz tarafından akıbeti sorgulanan “Gönüllü Haberler” sayfasını dergimizin 152. sayısında okuruyla tekrar buluşturmaya niyet ettik. Bu sayı ile birlikte, ayın öne çıkan gönüllü haberlerinin yanı sıra özellikle gençlere ilham olabilecek sivil toplum çalışmalarını sizlere aktarma gayreti içinde olacağız.

-Genç Gönüllü Temsilciler Arıyoruz

-2019: Pratik İttifaklar Senesi

-Bu Sene de Kıtalar Aşacağız, Var mısınız?

-Her Hafta Sohbette Buluşalım 

FOTO HİKAYE / MERVE ÖZKAN

YÜZYIL SAVAŞLARI

Çok kararsız kalmıştı; çiçek almalı mıydı acaba? Kim hoşlanmazdı ki çiçekten? Fakat bu ilk görüşmeydi. Hoşuna gitmeyebilir ve hatta kendisi için bir eksi bile olabilirdi. Yok yok, almamak en iyisi. Eksiye düşmeye hiç gerek yok. Eğer görüşme olumlu giderse ikinci görüşmeye muhakkak çiçekle gelecekti. Henüz tanımadan onu incitmek istemiyordu. Bu düşünce onu rahatlatmışken kendisine söylenen saatte söylenen yerde, beklediği kişinin gelmekte olduğunu gördü. Nezaketen hemen ayağa kalkıp onu ayakta karşıladı. Neden kendi numarasını almamıştı da araya aracıyı katmıştı? Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz canım. Aracı da neymiş. Giydiği kıyafet de içine sinmemişti zaten.

Yol boyu dönüp değiştirmeyi düşündüyse de her defasında geç kalma ihtimali onu durdurdu. Acaba fotoğraftaki gibi gülmeyen birisi mi? Tebessüm çok önemli, muhakkak güler yüzlü olmalı. Dişleri nasıl acaba? Elleri, yürüyüşü. Of, ne kadar çok detay var. Hepsini unutmadan nasıl dikkat edecekti? O ne giydi acaba? Kot pantolon giydiyse eğer baştan eksi bir. İlk görüşmeye de kotla gelinir mi canım. Neyse bir gidelim bakalım, olmadı elektrik alamadım derim. Hah, sanırım doğru kişiyi gördü. Şu bankın orada ayakta bekleyen o olmalıydı. Söyledikleri kafe hemen oracıkta olmasına rağmen neden içeri girmemiş de dışarda beklemiş ki, bir masaya oturup beklemesi daha karizmatik görünürdü oysa. 

MİKRO ÂLEMDEN MAKRO ÂLEME / MUAZ ERDEM

İLK KARA DELİK GÖRÜNTÜSÜ

Evet beklenen oldu ve 200`ün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir kara deliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Kara delik, Dünya`ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor. Gökadanın ismi dolayısıyla, M87* olarak adlandırılan kara deliğin görüntüsünü elde etmek için dört ayrı kıtadaki sekiz ayrı radyo teleskobun (radyo dalgalarına duyarlı teleskop) topladığı veriler bir araya getirilerek analiz edildi. Üretilen dört ayrı görüntüde de kara delik bir ışık halkası tarafından çevrelenmiş karanlık bir bölge olarak görülüyor. 

GEZİ YORUM / HANDE BERRA

CEHENNEM KUYUSU

Dağın tepesindeki muhteşem araziye sahip olduğu gün Monteiro`nun en mutlu günüydü. Mason ayinleri için cehennem adını verdiği bu görkemli kuyudan sadece günahsızların çıkacağına inandı. Oysa dünya, ananın karnına bıraktığı misafirlerin gizli geçitleri keşfetmesi sadece bir tesadüftü. 

 BİRAZ KÜLTÜR, BİRAZ SANAT / YUSUF TEMİZCAN

- Dergilerin Dertlerini Kim Konuşacak?

- TRT 2 Yeni Bir Heyecan Getirebildi mi?

- Notlar

- Kitaplık

- Kısa Kısa 

BİLİŞİM-NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

ÜLKEMİZ İÇİN BİR FİKRİN VAR MI?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ortaya koyduğu platformla “2019`da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” diyor. Bu platform sayesinde şikayetlerden ziyade her yaştan vatandaşın aklındaki fikirler talep ediliyor. İstediğiniz herhangi bir konuda fikrinizi 2000 karaktere sığdırmak koşuluyla anlatabilirsiniz. Yapılacak ön değerlendirmeler neticesinde fikrinize ilişkin daha detaylı bilgiler istenebileceğinden iletişim bilgileri de platformda talep ediliyor. Ülkemizin her bir ferdinin herhangi bir alanda öneri ve fikirlerini devletimizin birimlerine doğrudan aktarabileceği “2019`da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” platformu yıl sonuna kadar yayında olacak. Diliyoruz ki bu platform vesilesiyle toplanacak fikirler ülkemizin geleceğini inşa etmemize vesile olur.

Ülkemiz için bir fikriniz varsa buyrun: iletisim.gov.tr/ turkce/ulkem 

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

ESKİMEYEN YAZILAR İÇİN

Güncel konular üzerine yazmak, bir yazar için en kolayı gibi gözükür. Çünkü her bir yazı için belki de en önemli konu, okunabilirliktir. Bunca meşgale ve bunca yazı karşısında, insanların dikkatini bir şekilde bizim yazımıza çekmek, dahası vakit ayırıp okumalarını sağlamak kolay iş değildir. Ama insanların zaten ilgili olduğu güncel bir konu hakkında yazıldığında, dikkatleri o yazıya çekmek daha kolay olur. Özellikle de insanların taraf olduğu böyle güncel bir tartışmada, tuttukları taraf lehine yazıyorsanız, sizi daha fazla okurlar. Çünkü yeni bir bilgi edinmek, farklı bir açıdan bakabilmek için okuyan insanlar olduğu gibi; esasen kendi düşüncesi, tarafı veya hissiyatı için onay bekleyen ve isteyen epeyce insan da vardır. 

ÖDÜLLÜ TEST / AYŞE YAZICILAR

10 SORUDA İSMAİL KARA

21 Mayıs`a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Aşina Kitap`tan Yusuf Temizcan`ın hazırladığı Muhsin Kıvamında Yaşamak “Abdullah Tivnikli” adlı kitabını hediye ediyoruz.

genc.in/odullutest

test@gencdergisi.com

Geçen Sayının Talihlisi: VİLDAN YENİÇERİ 

Mayıs Ayı Röportajları İse Şu Şekilde:

İslam Asalya: Filistin İçin Allah`tan Sonra Tek Türkiye Var Konuşan: Salih Yüzgenç

Arif Özen: Başarı İçin Hayal Etmekten Fazlası Lazım Konuşan: Esad Mücahit Eskimez

Yusuf Temizcan: Abdullah Tivnikli Zengin ve Dindar İnsan Nasıl Olunuru Gösterdi Konuşan: Merve Kurtoğlu

Leyla İpekçi: Gençler Hayret Etmeli Konuşan: Yusuf Temizcan 

 

 

 


GENÇ'ın Yazısı.