M. Sami Eriş

Beklenilen haber New Future Transportation’dan geldi; Uçan araba Aska 2025‘te kullanılmaya başlanacak!

İlk gösteriminde 3 kişilik tasarlanan Aska, 242 kilometreye kadar uçabiliyor. Ayrıca Aska, uçuş moduna geçtiğinde kanatları 13 metrelik bir açıyla açılabilip kapanabiliyor.

New Future Transportation’un CEO’su Maki Kaplinsky, CNET’e yaptığı açıklamada “Aska’nın yerden havalanabilmesi için gerekli olan tek hususun birkaç arabalık boş park yeri” olduğunu belirtti.

Aska havadayken hiçbir sürücüye ihtiyaç duymuyor. Yani uçuşun keyfini çıkarmanız için otomatik pilot sistemi tasarlanmış. Karaya indiği zaman ise, normal bir araba gibi sürücüye ihtiyaç duymakta.

2020’de Test Sürüşü Başlıyor

Aska’nın test sürüşlerine 2020 yılının ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor. Satışa çıkma tarihi ise 2025 olarak belirlenmiş. Kaza oranının en aza indirilmesi için 5 yıl boyunca test sürüşlerine tabi tutulacak.

Araç, ilk çıktığı zaman 200 bin dolar civarlarında bir ücrete sahip olacak. Lakin bunun zamanla 50 bin dolar civarına inebileceği öngörülüyor. Şirket Başkanı Guy Kaplinsky fiyatla ilgili “Sadece zenginlerin kullanabileceği bir araç yapmıyoruz, herkesin satın alabileceği bir şey olsun istiyoruz.” dedi.

Türkiye’ye ne zaman geleceği ve satış konusunda nasıl bir fiyat belirleneceği merak konusu.


GENÇ'ın Yazısı.