Sami Zorlu

Küçük bir çocuk, bir bagaj dolusu oyuncak…

“Çocuk” ve “oyuncak” kelimelerinin aynı cümlede buluşuyor olması gayet normal. Çünkü çocukların en büyük idealleri güzel bir oyuncağa sahip olmaktır. Maalesef bu istekleri yerine gelmeyen birçok ciğerpare yavrumuz da yok değil. İşte böyle bir kardeşimizden bahsedeceğiz şimdi.

İsmi Mirza. Kars’ın bir köyünde yaşıyor.

Mirza, bir gün sokakta arkadaşları ile oynarken bir araba yanaşır yanlarına. Hemen etrafına toplanıp arabanın açılan bagajına hayretler içinde bakmaya başlarlar. Hayatlarında ilk defa bu kadar çok oyuncağı bir arada gören çocukların sevinçleri gözlerinden okunmaktadır. Tüm arkadaşları hediye edilen oyuncaklardan alır. Sıra ona geldiğinde ise şaşırmış halde, dokunmaya bile cesareti olmadığı oyuncakların yanına gider, oyuncakları şöyle bir süzer, gözüne kestirdiği itfaiye aracını alır. O anki gülüşü, utana sıkıla yaşadığı sevinci görülmeye değer bir manzaradır.

İşte bir çocuk ve uzun zaman sonra buluşabildiği hayâlindeki oyuncağı…

Mirza’ya bu sevinci yaşatanlar ise Kars`ta 2 yıl önce "Bir Oyuncak da Sen Ver" sloganıyla sosyal medya üzerinden kırsal kesimde oturan ve ailelerinin maddi durumu iyi olmayan çocuklara oyuncak vermek için kampanya başlatan gönüllüler.

Yazımızın bu kısmında bizzat şahit olduğum bir olayı paylaşmak istiyorum sizlere. Envaiçeşit oyuncaklarında bulunduğu bir mağazada alışveriş yapıyordum. Mağazada dolaşırken oyuncak bölümünde çığlıklar içinde ağlayan çocuğun sesiyle irkildim. Çocuğun niye ağladığını merak ettim ve “çocuğun istediği oyuncağı annesi almıyor herhalde” düşüncesiyle sesin geldiği yere doğru ilerlemeye başladım. Oraya vardığımda ise olayın hiç de düşüncelerimdeki gibi olmadığını anladım. Çocuğun annesi hangi oyuncağı eline alsa ve çocuğa gösterse, çocuk “ istemiyorum” diyerek ağlamaya başlıyor ve sürekli rafların en üst kısmında duran akülü arabayı göstererek, “ bunu istiyorum” diyerek ağlamaya devam ediyor.

O çocuğa akülü araba alındı mı alınmadı mı? Bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey oyuncak itfaiye aracıyla mutluluktan çığlık atanda, istediği oyuncak alınmadı diye çığlık atan da, çocuk.

Mirza’nın sevinmesine vesile olan bu güzel haberi sizlerle paylaşmanın mutluluğu ile sözlerime son verirken, Mirza ve diğer çocuk arasındaki farkı değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

Unutmayın! Hayatta Güzel Şeyler de Var…

Mirza’nın Videosu:


GENÇ'ın Yazısı.