Günde sadece 25 litre su ile hayatımızı devam ettirebilir; yemekten temizliğe, tuvaletten duşa varan ihtiyaçlarımız ve daha farkına varmadan kullandığımız birçok iş için bu miktarda suyu yetirebilir miyiz?

Geçtiğimiz günlerde National Geographic’in öncülüğünde “Yarının Suyu” adında yeni bir kampanya başladı. Üç tarafı sularla çevrili ülkemizi bekleyen muhtemel su krizi hakkında farkındalık oluşturmanın ve bireysel bazda yapılacak su tasarruf çalışmalarını artırmanın amaçlandığı kampanyanın çıkış noktası ise geçtiğimiz yıl su iflasını açıklayan ve metropoller arasında bir ilk olan Cape Town’da vatandaşlara kişi başı günlük sadece 25 litre suyun verildiği uygulama oldu.

Kampanya dahilinde yayına başlayan yarininsuyu.com adlı internet sitesinde suyumuzun bugünkü durumu, gelecekteki muhtemel senaryolar ve su tüketim alışkanlıklarımıza dair keyifli ama bir o kadar da üzücü grafik ve uygulamalar bulunuyor. Özellikle su ayakizini hesaplama uygulaması farkında olmadan tükettiğimiz suyun devasa hacmini görmemiz bakımında çok çarpıcı. Ayrıca sanatçı Gökhan Özoğuz’un rehberliğinde hazırlanan mini belgeselde hem 25 litre ile yaşamanın zorluğu hem de bu duruma düşmemek için verilen küçük tüyolar da aslında su ayakizimizi azaltmak ve var olan kısıtlı kaynaklarımızı nasıl daha iyi değerlendirebileceğimizi görmek adına önemli.

Kampanya manifestosunda da denildiği gibi:

“Böyle harcamaya devam edersek, Türkiye’nin suyu yakın gelecekte tükenebilir. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmayabilir. Bugün duştan bulaşığa tüm alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme vakti. Gün harekete geçme günü. Yarının suyunu kurtarmak için, hemen. Bugün.”


GENÇ'ın Yazısı.