Bir Başka Mirasın İzindeyiz

Önümüzdeki kağıdı bir yatay bir de dikey çizgi marifetiyle 4 eşit parçaya böldük. Bu kısımları yol, yol üstü, yer altı, yer üstü olarak isimlendirdik. Peki bütün bunlar ne demek?

Yol

Türkiye’de UNESCO tarafından kültür miras listesine kabul edilen 18 farklı yer var. Bunların 10’u Ankara’nın doğusunda; 8’i ise batısında yer alıyor. Ankara’nın doğusunda düzgün bir rota üzerinde bulunan 8 kültür mirasımızı seçtik. Bunlar: Safranbolu, Çorum Hattuşa, Nevşehir Göreme Milli Parkı, Sivas Divriği Ulu Cami, Diyarbakır Hevsel Bahçeleri, Şanlıurfa Göbeklitepe, Adıyaman Nemrut Dağı ve Konya Çatal Höyük.

Yol Üstü

Yukarıda çizdiğimiz rota üzerinde ilerlerken yolumuzun üstünde bulunan ve muhakkak görmemiz gereken yerleri tespit ettik. Bunları da kabaca Yozgat, Kayseri, Sivas, Elazığ Harput, Hatay ve Adana olarak belirledik.

Yer Altı

Elbette bunca yere gidip sadece şehirleri gezmenin seferimizi eksik bırakacağının farkındayız. Bu sebeple rotamızı peygamberlerin, sahabelerin ve Allah dostlarının kabir ve makamlarını nazara alarak çizdik. Bu kapsamda da İstanbul’da Aziz Mahmud Hüdayi’yi, Bolu’da Hayreddin Tokadi’yi, Kayseri’de Seyyid Burhaneddin’i, Diyarbakır’da Hz. Zülkifl’i, Gaziantep- Sad Bin Ebu Vakkas’ın makamını, Hatay’da Bayazid-i Bistami’yi, Adıyaman’da Safvan bin Muattal’ı, Konya’da Mevlana Celaleddin Rumi’yi ve Ankara’da da Hacı Bayram Veli’yi ziyaret etmeyi ihmal etmeyeceğiz.

Yer Üstü

Biliyoruz ki gideceğimiz birçok yerde büyüklerimiz, ilim adamlarımız, düşünür ve yazarlarımız var. Onların da hem duasını hem de tavsiyelerini almanın son derece önemli olduğunun farkındayız. Bu sebeple bu ziyaretleri ihmal etmek istemedik.

Hasılı

Seferimize katılacak 40 gönüllümüzü temmuz ayı içerisinde belirleyip Kurban Bayramı’ndan sonra yola çıkmak için niyet aldık. Otobüsle gerçekleştireceğimiz ve 10 günde 4000 km’nin üzerinde yol katedeceğimizi tahmin ettiğimiz seferin tüm ayrıntıları gencdernegi.org adresinde yer alıyor. Eğer “Şurayı atlamayın”, “Buradaki büyüğümüzü ziyaret etmeden sakın ha yola devam etmeyin” der; “Size destek vermek istiyorum” yahut “Sizi ağırlamak isterim” gibi harika teklifleriniz olursa 10 Ağustos tarihine kadar [email protected] adresine e-posta göndererek tavsiye ve desteklerinizi bize iletebilirsiniz. Ayrıca yolda yapabileceğimiz etkinlik tavsiyelerinizi ve video fikirlerinizi de bekliyoruz.

Bizi takip edin.


GENÇ'ın Yazısı.