A. Yasin Demirci

ran yönetimi nükleer programı yüzünden dışarıda bir hayli gergin günler yaşıyor. İçeride de, yoğun protestolara neden olan cumhurbaşkanı seçimlerinin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen sular tamamen durulmuş sayılmaz. Muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi ve reform yanlısı Mehdi Kerrubi taraftarları her fırsatta rejime yönelik eleştirileri dile getiriyorlar.

İran`da şu sıralar en çok eleştiri alan meselelerin başında idamlar geliyor. Rejime yönelik protesto gösterilerini bile “Allah`a savaş açmak” olarak niteleyip idam kararları verilmesi yoğun eleştirileri de beraberinde getiriyor.

 Hükümete karşı iki ay önce düzenlenen protesto gösterilerinde tutuklanan 20 yaşındaki Muhammed Amin Valian, “Allah`a karşı savaş açmak” suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı. Muhammed Amin, “Allah`a karşı savaş açmak” suçlamasıyla idam edilen onlarca muhaliften sadece biri. İdam kararları, İran`da zaten yoğun bir şekilde eleştirilen Velayeti Fakih Kurumu`na yönelik eleştirilerin daha da artmasına neden oluyor. (Velayeti Fakih, yasaların kanunların şer`iliğini denetlemekle birlikte, seçimlerde aday olacakların Müslümanlığını sorgulayıp, adayların seçime katılıp katılamayacaklarına da karar verebiliyor.)

Uluslararası Af Örgütü`nün dünya genelinde idam cezalarına ilişkin 2009 yılı raporuna göre, İran`da 2009 yılında 388 kişi hakkında idam kararı verildi. Ancak bunlar sadece resmî veriler. Özellikle başkanlık seçimlerinin yapıldığı Haziran ayı ve Ahmedinejad`ın devlet başkanlığı vazifesini yeniden devraldığı Ağustos ayı arasında 112 kişi, siyasi gerekçelerle idam edildi.


GENÇ'ın Yazısı.