Biraz mola vermek, birkaç video izleyip dinlenmek amacıyla YouTube’a giriyorum. Ardından izlediğim şeylerden her hangi bir fayda sağlayamasam hatta sıkılsam bile mecradan çıkamıyorum. Bir video daha, bir video daha derken saplanıp kalıyorum. Bu çıkmazdan nasıl kurtulabilirim?

Yeni teknoloji araçlarını kullanma konusunda herkes biraz şaşkın. Biraz mola vermek amacıyla YouTube’a girip uzun süre oradan oraya savrulmayan çok azdır herhalde. Burada üç tane yöntemi kullanmak faydalı olabilir. Bunlardan birincisi YouTube videolarını dinlenme aracı olarak kullanmamak. Mola vermek gerektiğinde başka faaliyetler yapmak. Hele ki insan oturarak yaptığı işinden ya da çalışmasından mola vermek istiyorsa yine oturarak YouTube seyretmesi ve zihnini YouTube videolarıyla doldurması hiç faydalı ve mantıklı bir tercih olmayacaktır. Bunun yerine ayağa kalkıp hareket etmek, vakit varsa yürüyüşe çıkmak, yapamıyorsa gökyüzüne bakmak, hayaller kurmak, dualar etmek daha dinlendirici olacaktır.

İkinci olarak illa YouTube videosu seyredecekse vakit sınırı koyması ve buna kesinlikle uyması faydalı olacaktır. Mola için ne kadar vakit ayırdıysa sonunu hatırlatması için alarm kurmalı ve alarm çalar çalmaz da kalkıp işine gücüne devam etmeyi prensip haline getirmelidir. YouTube videolarının kaçmayacağını, yerinde durduğunu, bir sonraki molada kaldığımız yerden devam edebileceğimizi kendimize telkin etmemiz de iyi olur.

Üçüncü olarak YouTube videolarının isimleri dikkatimizi çekecek ve merakımızı kışkırtacak şekilde yazılıyor aynı haber siteleri gibi. Sonrasında seyrettiğinizde ise hayal kırıklığı yaşayıp “Bu muymuş?” deme ihtimaliniz çok fazla. Bu nedenle youtube videolarını rastgele değil ve tavsiye listesine göre değil kendi isteklerimiz, meraklarımız ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda seyretmemizde fayda var. Kafam dağılsın öylesine bir şeyler seyredeyim anlayışı genelde istenmedik, zararı faydasından çok videoların seyredilmesine de sebep olabilir. Ama illa seyretmek istiyorsak, vakit sınırı dolduğu halde hâlâ seyretmemiz gereken videolar olduğunu düşünüyorsak o zaman “daha sonra izle” bölümünü kullanarak bir sonraki molada izleyebiliriz.


Mehmet Dinç'ın Yazısı.