Mehmet Sadık

Klasik sanatlar Türk-İslam dünyasının köklerini besleyen ve günümüzde de hareketine kolaylık sağlayan “olmazsa olmaz” bir alan. Yüzyıl kadar önce yaşanan kopukluğa rağmen bu sanatlar günümüzde tekrar canlandırılmaya, güzel insanların gayretleriyle gençlere öğretilmeye çalışılıyor. Bu doğrultuda faaliyet gösteren Almanya merkezli İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatları Başkanı Ünal Ünalan, aynı zamanda “uzaktan icazet” yoluyla icazetini almış bir hattat. Kendisine klasik sanat çalışmalarını, hat sanatına nasıl başladığını ve gençlik faaliyetlerini sorduk...

Hat sanatıyla tanışmanız, başlamanız nasıl oldu? Kısaca bahseder misiniz?

İmam Hatip Lisesi’nde okurken, bu alanlarda imkanlar yoktu. Ama üniversiteye başlayınca, bir arayış içerisinde oldum, lakin istenilecek derecede eğitim almaya muvaffak olamadım.

Üniversitenin akabinde 2001 yılından itibaren Almanya’da yaşamaya başladım. Burada yeni bir hayatım oldu ama gönlümde bir boşluk vardı. Bunu hissediyor ama bir çözüm bulamamıştım. İstanbul bu işin merkezi... Hani bir darb-ı mesel vardır: “Kur’an Mekke’de indi, Mısır’da okundu ve İstanbul’da yazıldı.” İstanbul’da bu arayışın içerisinde oldum, bazı kapıları çaldım, lakin bu kapılar açılmadı. Uzakta olduğum için kimseyi hüsn-i hat öğrenebileceğime ikna edememiştim galiba. Hayal kırıklıkları ile geri dönüşler yaşadım ama gönlüm vazgeçmemişti.

Okumaktan Ziyade Seyrettim...

Bu olumsuz girişimler sonrasında uzun süre gündemimden bu konu düşmüştü. Olacak ya, bir gün İslam Toplumu Milli Görüş, Hattat Mustafa Cemil Efe’nin kaleme aldığı Evrad-ı Şerif’leri yayınlamıştı. O’nu göz yaşları ile okumaktan ziyade seyrettim. Gönlüme unutamadığım hat sanatı yeniden düşmüştü. Evrad-ı Şerif’in hattatı olan Mustafa Cemil Efe’nin yazılarını da sanal dünyadan hayranlıkla takip ediyordum. Bir yakını vasıtasıyla Hocam ile irtibata geçtik. İlk görüşmemiz telefonla olmuş idi. Çok heyecanlıydım. Acaba beni kabul edecek mi? Yoksa yine hüsranla biten bir sonuç mu yaşayacaktım?

Hocam yakınlık göstermişti. O gün dünyalar benim oldu. Kısa süre içinde İstanbul‘a geldim ve Hocamla yüz yüze tanıştık. O gün Hocam bana kalem açmaktan tutunda ne yapmam gerektiğini anlattıktan sonra ilk işim büyük bir heyecanla Almanya’ya dönüp çalışmalarıma başlamak oldu.

Uzaktan Hat İcazeti

“Uzaktan icazet” yoluyla hat icazetinizi aldığınızı öğrendik. Açıkçası biraz ilginç geldi bu; nasıl bir yöntem uzaktan icazet?

Almanya’da yaşadığımız için her zaman Türkiye’ye gelemiyorduk, sanat öğrenmek adına zor bir durumdu bu. “Hat öğrenimi hocanın elinde gizlidir” sözünün bu konuda ne kadar önemli olduğunu bu süreçte gördük. Bir güzel sonuç oluştu ise Hocamızın desteği ve takibinin neticesidir.

Uzaktan mail ve mektup yolu ile öğretimde Hocanızın sizi sahiplenmesi, O’nun uyarı ve yol göstermelerine uymanız gerekir. Bu uzun yolculukta oluşabilecek yol kazalarını önceden ihtar etmesi ve yanlışlarımıza zamanında müdahale etmesi ile bizler bu güzelliği tanımış olduk.

Hüsn-i Hat meşkleri “Rabbi Yessir” duasıyla başlar. Zor bir yolun yolcusu olduğunuzun bilinci ile Allah-ü Teala’dan yardım dileyerek dua ile başlarsınız.

Burada aklıma hep hac için yapılan niyet gelir. Hüccac “Rabbim haccı bana kolay kıl ve benden kabul et” diyerek niyet ve dua eder ya, bu işin içerisinde meşakkat vardır. Hac gibi meşke başladığınızda da kolay kılınmasını istersiniz. Bu bir bilinç düzeyidir.

Artık meşk yolculuğu başlamıştır. Her gün meşkinize çalışarak, haftada bir Hocanıza meşkinizi taramasını yapar ve mail yolu ile gönderirsiniz, o da bütün özverisiyle meşkinizi kontrol eder ve çıkarma ve açıklamalarını yaparak size aynı yolla gönderir. İmkan dahilinde de mutlaka Hocanızın derslerine katılmanız gerekir ve asıl bütün düğümlerde orada çözülür.

Bu yolculuk mürekkebat dersleri ile yıllarca devam eder. Bizler de Allah’ın inayeti, Hocamızın desteği ve eşimizin de sabrı ile bu yolculuğu icazet almak durumuna kadar getirebildik. Tabii ki bu sürecin zorlaştığı anlar oldu. Görevim gereği, hafta sonları sürekli ülke ülke, şehir şehir toplantılara, programlara gitmem, Afrika ülkelerine yardım organizasyonlarına katılmam, birkaç kez başka şehirlere evimi taşımak zorunda kalmam, yedi ay kadar pansiyonda yaşamam farklı zorluklar oluştursa da, bu işi başarmamızı isteyen Hocamız ve çevremizdeki yakınlarımızın desteği ile Allah nasip etti.

Meşklerimi Dünyanın Farklı Şehirlerinde Yazdım

Hatta icazetten bir önceki yazmam gereken Hilye-i Şerif’i Fransa Strazburg şehrinde bir otelde tamamlamıştım. Galiba meşklerini dünyanın birçok şehrinde yazmak da bana nasip olmuştur.

Tabii ki Hocamız yıllar süren bir eğitimden sonra bizleri icazete layık gördüler. Ama icazetin bu işi bilmediğini bilmek olduğunu bize söylemişlerdi. Bizler hâlâ Hocamızla eğitimimize devam ediyoruz. Bu sanatın ne kadar büyük bir derya olduğunu icazetten sonra daha iyi hissettik.

Almanya’da Hat Çalışmalarını Başlatacağız

Avrupa’daki gurbetçi gençlerimizin “sanat” la olan ilişkisi nasıl?

2018 Ekim ayının 18’inde 3 bin 500 gencin Avrupa’nın birçok ülkesinden katılımıyla İslam Toplumu Milli Görüş Gençlik Teşkilatları Üniversiteliler Günü’nde Hattat Mustafa Cemil Efe Hocamız ve Zembil Sanat Atölyesi’nden icazet almış sekiz hattat ile bir sergimiz oldu. Burada gördük ki, Avrupa’da gençlerin klasik sanatlara ilgisi çok büyük. Birçoğu arayış içerisinde olduklarını vurguladılar. Hocamız ve bizimle irtibata geçtiler. Bizler de yoğun istek üzerine kısa süre içerisinde Almanya Köln şehrinde bu çalışmaları başlatacağız. Bu da ilgiyi gösteriyor diye düşünüyorum.

Avrupa’da Şuurlu Gençlik Yetiştirmeye Çalışıyoruz

Aynı zamanda İslam Toplumu Milli Görüş Gençlik Teşkilatı Başkanlığı gibi önemli bir vazifede bulunduğunuzdan da bahsettiniz. Son olarak bunu da sormuş olsak? Ne tür çalışmalarınız var?

İslam Toplumu Milli Görüş Gençlik Teşkilatları, Avrupa’da 4 bin 900 yöneticisiyle, 80 bin kadar gence ulaşabilen bir hizmet alanına sahip olup, bir genci orta öğretim düzeyinden alıp, üniversite bitirip meslek sahibi oluncaya kadar çalışmalar yapan yapılar. Bizler inancına ve kültürüne sahip, yaşadığı ülkelerde temsil yönü olan, toplumsal sorumluluklarından haberdar bir gençlik yetiştirmeye çalıyoruz. Bu alanda da birçok boyutta çalışmalarımızla hizmet vermekteyiz.

Ben de son olarak bu imkanı bize sunmanızdan dolayı, Genç Dergimize ve kıymetli ekibine teşekkür ederim.


GENÇ'ın Yazısı.