Anadolu Ajansı (AA) 2018’de kültür sanat hayatımızda neler olduğuna detaylı bir veri hazırladı. Biz de böylece yeni bir yıla girerken neleri geride bıraktığımızı tekrar hatırlamış olduk... 2018 pek çok açıdan önemli bir yıldı. Türk sineması en verimli ürünlerini verdi, pek çok gişe rekoru kırdı, Türk dizileri daha fazla ülkeye ihraç edildi, yurt dışına kaçırılan ürünler ait oldukları topraklara geri döndürüldü, arkeolojik açıdan önemli başarılara imza attık.

Dünyada 140’tan fazla ülkede izlenen Türk dizilerinden elde eldilen yıllık ihracat geliri 350 milyon doların üzerine çıktı. Amerika’dan sonra en büyük dizi ihracatçısının Türkiye olduğu açıklandı. Kültür Bakanlığı Türk sinemasına 60 milyon liraya yakın destek verdi. 2017-2018 sezonunda 229 özel tiyatro projesine 5.2 milyon lira destek sağlandı. Yılın ilk dokuz ayında yerli filmler gişelerden 310 milyon lira hasılat elde etti.

Göbeklitepe ve Dede Korkut Unesco Düya Mirası listesine girdi. Türkiye genelinde 22 halk kütüphanesinde 7 gün 24 saat hizmet veren millet kıraathaneleri oluşturuldu. Yeni ve özgün edebiyat eserlerinin üretilmesi, yeni yazarların desteklenmesi niyetiyle “ilk eserler desteği” uygulaması başlatıldı...

Tabi kayıplarımız da var: Hüsamettin Arslan, Fuat Sezgin, Ara Güler, Münir Özkul... Ve daha pek çok şey sıralanabilir. Hasılı 2018 kültür sanat anlamında önemli bir yıldı, 2019’un çok daha iyi olması için sadece devlet kurumları değil, hep beraber, hepimiz elimizi taşın altına koymalı, daha nitelikli işler üretmeliyiz.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.