Gündemden uzak kaldığımda insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyorum. Gündemi takip etmek de beni yoruyor. Hiçbir zaman modası geçmeyecek, her zaman konuşabileceğimiz gündemler var mıdır?

Gündemden uzak kalma konusunda iki meseleyi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunlardan birincisi gündem denilen şey kimin gündemidir? Herkesin konuştuğu ancak konuşan hiç kimsenin konuşmanın dışında o konu hakkında herhangi bir etkisinin olmadığı konular gerçekten benim gündemim midir ya da ne kadar gündemim olmalıdır? Benim genel geçer konuşmalardan bağımsız olarak kişiliğim, değerlerim, ilgilerim ve hedeflerim doğrultusunda hazırladığım bir gündemim var mıdır? Şayet kendimize özel gündemimiz yoksa hemen oluşturmalıyız ve konuşmak dışında tesirimizin olmayacağı konuları çok gündemimize almamalıyız.

İkinci olarak bizim kültürümüzde sohbet en önemli eğitim araçlarından biridir. Bir insanla konuşuyorsam ondan bir şeyler öğrenirim ya da ona bir şey öğretirim. Birlikteliklerimizde ya veririm ya alırım. Bir bilgi, birikim, tecrübe, heyecan, azim, gayret alışverişi olur/olmalıdır. Dolayısıyla aman bir şey kaçırmayayım diye şuursuzca gündemi takip edip sonra herkes ile hepimizin bildiği aynı şeyi tartışmak yerine konuştuğum kişiden istifade etmeye, dinlemeye, öğrenmeye, anlamaya çalışalım ya da bizde biriken ve paylaşmaya değer bulduğumuz ne varsa paylaşmaya çalışalım. Şayet çevremizde bizi gereksiz dedikodu gündemleriyle meşgul eden ve birlikteliğimizin iki tarafa da faydalı olmadığı kişiler var ise o insanlarla ilişkimizi gözden geçirmeli, görüşmek zarureti yoksa görüşmemeye çalışmalı, görüşmeye mecbur isek de görüşmelerimizi asgaride tutmaya gayret etmeliyiz.


Mehmet Dinç'ın Yazısı.