Bugünlerde çok yoğunum. Doğal olarak yoğunluk beni yoruyor. Bedenimi dinlendirmeyi biliyorum ama zihnimi nasıl dinlendireceğim konusunda bir fikrim yok. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Zihni etkili kullanmak ve dinlendirmek konusunda beyin ile ilgili önemli araştırmalar yapan Dan Siegel’ın geliştirdiği bir model var. Bilip, uygulamakta fayda var. Siegel beyin gelişimimizin sağlıklı olması için aşağıdaki alışkanlıklara günlük hayatımızda yer vermemiz gerektiğini söylüyor. Ne kadar yer vereceğimiz konusu bir kişinin yaşına, işine, ihtiyaçlarına göre değişir ve ihtiyaç duyduğu süreyi kişi uyguladıkça daha net fark eder ama az da olsa gün içerisinde mutlaka her birine bir vakit ayırmak gerekir. Söz konusu alışkanlıklar şunlardır:

Odaklanma zamanı: Gün içerisinde bütün dikkat çelicilerden (telefon, bilgisayar, televizyon) zihnimizi kurtarıp bir işe odaklandığımız zamanların olması lazımdır. Bu iş profesyonel olarak yaptığımız iş de olabilir ayrıca yapacağımız bir iş de olabilir. Burada kritik nokta bütün dikkatimizi odaklamamızdır.

Oyun zamanı: Zihnimizin keyifle ve neşeyle çalışacağı, eğlenceli ve yenilikçi işler yapmaya vakit ayırmamız lazımdır. Bu kişinin ilgi ve yeteneklerine göre değişir ancak yine burada kritik nokta yeni öğrenmelerin ya da uygulamaların olması gerekliliğidir.

İrtibat zamanı: İnsanlarla irtibat ve ilişki kurmalı özellikle de sevdiğimiz ve değer verdiğimiz insanlara vakit ayırmamız lazımdır. Burada kritik nokta bu iletişim ve ilişkinin kaliteli olması gerekliliğidir.

Fizik zamanı: Bedenimizi iyice hareket ettirdiğimiz ve kullandığımız bir zaman dilimine günlük olarak ihtiyacımız vardır.

İçe dönme zamanı: Dışarıya kendimizi kapattığımız ve içimizin sesine kulak verip duymaya çalıştığımız bir zaman ayırmamız lazımdır. Duygularımızı, düşüncelerimizi, bedenimizi, hayatımızı, hayallerimizi derinlemesine düşüneceğimiz zamanlara ihtiyacımız vardır.

Durma zamanı: Zihnimizi hiçbir şeye odaklamayıp, duyularımızı da mümkün olduğunca asgariye indirip boş kaldığımız bir zamana ihtiyacımız vardır.

Uyku zamanı: Zihnimizi dinlendirmenin en önemli aracı olarak uykuya düzenli ve dikkatli zaman ayırmamız lazımdır.


Mehmet Dinç'ın Yazısı.