Übeyit Hatipzade

Mürteci Sözlük 2 yaşına girdi. Bu sözlük ile Türkiye’deki anlamsız irtica yaygarasına ironik bir göndermede bulunmak istedik. Mürteci, birileri tarafından “irtica taraftarı, irtica eden, geriye dönen, gerici“ şeklinde ifade ediledursun, Cemil Meriç “murdar bir hâlden muhteşem bir mâziye kanatlanmak gericilik  ise, her namuslu insan gericidir” der. Biz de diyoruz ki; Aslına rücû etmemiş hiçbir şey kendinde değildir. Kendi gibi değildir.

Muhteva olarak ise; boş ve anlamsız lakırdılara yer vermemeye çalışarak duru, sade, temiz bilgi paylaşımını sürdürmeye çalışıyoruz. “İyi”den, “güzel”den  beslenip, yazar ve okurlarımızı “iyi” ve “güzel”e iletmek telaşındayız. Seviyeli olmakla sansür uygulamak arasındaki ince çizginin farkındalığı içerisinde  sınırı aşmadan yolumuza devam ediyoruz.

Birçok interaktif sözlükte tık sayısı, ziyaretçi sayısı, açılan başlık ve girilen tanım sayısı noktasında nicelik  niteliğin önünde değerlendirilmektedir. Bunun sonucunda “İslamî” olarak anılan sözlüklerde dahi derin bir yozlaşma görmekteyiz. Biz tam da bu noktada diğerlerinden ayrıldığımızı düşünüyoruz.

Kuruluşundan bugüne kadar sözlüğü bir nevi umutla yazmak vesilesi olarak gören muhataplarımıza nezih bir  ortam sunmak, bizim için çok önemli.

Sözlüğümüze ait bir de dergi çıkarttık: Mürteci sözlük hatıra dergisi. Derginin içeriği, yazarlarımızın birbirinden değerli tanımlarından oluşturuldu. Hoş bir  hatıra olsun istedik. İnşallah ikinci dergimizin çalışmalarına da devam ediyoruz.

www.murtecisozluk.com


GENÇ'ın Yazısı.