YouTube’da dikkat çeken kanallardan bazılarını sıralamak istedik. Tabii çok fazla kanal içerisinde çok fazla nitelikli kanal olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan bu seçki daha da uzatılabilir.

Ebedî Gençliğin Kanalı

Emin Kılıçtaş’ın öncülüğündeki GENÇ Prodüksiyon tarafından hazırlanan, gençlere, gençliğe dair sözü olanlara mikrofon uzatan, yer veren bir kanal olarak tanınıyor. Usta isimlerle yapılan röportajlar, gençlik şölenleri, şiirler yayınlanıyor. Ayrıca bünyesinde birçok sokak röportajını barındırıyor. İnsanlara “Bu hayatta kaybolmasın dediğiz bir incelikten bahsedebilir misiniz?”, “Hayat boyu nasıl gönüllü kalınır?”, “Dünyayı güzelleştiren iki şey söyleyebilir misiniz?” gibi sorular yöneltiyor, gönülden çıkan cevaplara yer veriyor. Bu kanalda bazen usta isimlerin tweetlerini okuyan öğrencilere, bazen de Afrikalı bir öğrencinin dilinden Türkiye’ye şahitlik edebilirsiniz. Son zamanlarda “İlham Veren Konuşmalar” serisi ile gündeme geldi. Kısaca bahsedelim:

Cevaplı Sorular: Salih Yüzgenç’in moderatörlüğündeki programda Mehmet Lütfi Arslan’a gündeme, güncele dair sorular soruluyor. Bazen güldüren, bazen hüzünlendiren ama her daim dertli olanların vazgeçemediği bir program serisi.

Gözlüklü Cevaplar: Ahmet Ünal soruyor, Klinik Psikolog Mehmet Dinç cevaplıyor. Bu programda hayatın içinden, aklımıza takılan, çoğu zaman cevabını aramayı düşünmediğimiz ince konular konuşuluyor.

Başka Bir Şey: Hayatta her zaman başka bir bakış açısı, farklı bir mana vardır. Bu program tam da buradan bakanlar için. Ömer Faruk Özbil’in sorduğu, Taha Kılınç’ın cevapladığı programı çok beğeneceksiniz.

Yoldaki Seyyah: Seyyah Adem Özköse ile yola çıkmak isteyenlere ilham veren bir program çekiliyor. Emin Kılıçtaş’ın sorularına Özköse tecrübelerinden yola çıkarak cevaplar veriyor.

Dünya Müslümanları Bu Kanalda

İslami çalışmalar yapılan dolgun içerikli bir kanal. İslami röportajlar ve İslami konferans videoları, İslami film ve İslami kısa filmler, İslami kısa sohbet ve İslami anlatımlar muhtevayı oluşturan başlıklar. Bunun yanı sıra profesyonel ve izinli olarak çeviriler de yer alıyor. Nouman Ali Khan, Şeyh Hasan Ali, Hamza Tzortzis, Majed Mahmoud, Saad Tasleem, Mufti İsmail Menk, Nasser Karimian gibi isimler ve Global Dawah Movement, Smile 2 Jannah, NAKcollection gibi kanalların videoalarına ulaşabilirsiniz.

Genç Müslümanlar Hareketinin Kanalı

Genç Müslümanlar internet sitesinin YouTube kanalı. İslami videolar, neşidler, kısa filmler ve sohbetler yayınlanıyor. Ayrıca müziksiz ezgiler de profesyonel olarak hazırlanıp kanala ekleniyor. Yabancı alimlerin ve hocaların videoları, sohbetleri Türkçeye çevrilerek kendisine yer buluyor. Bunun yanında Nurettin Yıldız videoaları da bu kanalda. Genç Müslümanlar’da sohbetleri yayınlanan isimler şöyle: Nouman Ali Khan, Hamza Yusuf, Bilal Assad, Ali Hammuda, Mufti Menk, Mansur al Salimi ve Nurettin Yıldız gibi hocaların sohbetleri bulunmaktadır.


GENÇ'ın Yazısı.