A. Yasin Demirci

W. Bush’u ve onun saldırgan avenesini göndermiş olmasından mıdır, dünya için değişim sözü vermesinden midir, ya da ezilmişlerin simgesi olan ten renginden midir bilinmez, siyahî lider Barak Obama’nın, hala dünyanın en güçlü ülkesinde dizginleri ele alacak olmasından dolayı dünya kamuoyu pek bir mutlu, pek bir umutlu.

Siyahi liderin seçilmesi karşısında kafaları en karışık olanlar ise enteresandır Araplar ve İsrailliler. Araplar mutlular çünkü dünya barışını ve özellikle bölgelerini kan gölüne dönüştüren W. Bush ve onun neo-con maiyeti artık yok. Umutlular çünkü Afrika kökenli, babası ve hatta kendisinin bile aslında Müslüman olduğu iddia edilen bir siyah artık ABD’nin yeni başkanı. Kaygılılar çünkü, yeni başkan dünyaya yön verecek politikaları belirleyecek ekibine bir yığın fanatik Yahudileri de dahil etti. Tüm bunlar nedeniyle Arap dünyasının kafası bir hayli karışık. Umutlu olanlar olsa da umutsuzlar çok daha baskın durumda.

Deniyor ki ABD seçimleri dünya ülkelerinde de yapılsaydı Obama’nın seçimi kaybedeceği tek ülke İsrail olurdu. Nedeni McCain’nin çok daha İsrail yanlısı olması kadar İsraillileri Obama’nın kimliğine ilişkin kaygılarının bunda belirleyici olacağı belirtiliyor. Seçim öncesi Yahudi lobisine verdiği sözler, seçim sonrası çalışacağı ekibi arasına fanatik Yahudileri katması nedeniyle bir kesim İsrailli oldukça mutlu. Ancak Obama’nın kimliğine ve dinine ilişkin etrafta dolaşan dedikodular hiç de azımsanmayacak oranda İsrailli’nin uykularını kaçırıyor. Bizce İsrailliler adına yersiz kaygı bunlar!


GENÇ'ın Yazısı.