M. Emin Kul

Geçen ay saçının bir teli görünmeden örtünmüş; pardesülü ve çarşaflı hanımlar genel başkan tarafından rozetlerinin takıldığı bir törenle halk partisine katıldı. Yıllardır amansız bir tesettür karşıtlığı görüntüsü verenlerin bu hamlesi bizi de hayretler içinde bıraktı.

Tek parti döneminin halk partili Ankara valisi Nevzat Tandoğan “memleketin faydasına komünizm gelecekse onu da biz getiririz” demişti ya; herhalde halk partililer eski alışkanlıkla “memlekette tesettüre girilecekse onu da biz yaparız” diyorlar.Tesettürlülere açılan parti kapılarının tüm yasaklı kapılar için geçerli olup olmadığını yerel seçimden sonra hep beraber göreceğiz.

Öte yandan takvaya uygun sımsıkı kapanmış yeni halk partilileri görünce çevremizde de çokça gördüğümüz ve sayıları gittikce artan, tesettürün ruhunu anlayamamış yarı kapalı hanımları düşündük. Makyajlı, yırtmaçlı, açık gerdanlı, bileklere ulaşmayan etekli, hatları öne çıkaran daraşma pantalon ve gömlekli, gösterişe dayalı tarzları ve saçların tamamını örtmeyen eşarplarıyla her an tesettürden fırlayacakmış gibi duran bu hanımlara biz laf anlatamıyoruz ama belki bu katılım töreni bir şeyler anlatır.


GENÇ'ın Yazısı.