Havai fişekler gökyüzünü bir renk cümbüşüne çevirir. Hepsi birbirinden farklıdır. Renkleri şekilleri birbirini tutmaz. İzleyen insanlara büyük bir seyir zevki sunarlar. Havai fişek gösterileri bütün dünyada ilgiyle izlenen gösterilerdir.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye`nin bazı illerinde yapılan havai fişek gösterileri büyük insan kitleleri tarafından ilgiyle izlendi. Binlerce insan bu unutulmaz ışık gösterilerinin fotoğraflarını çekmek için uğraştı. Fotoğraf makinası olmayanlar cep telefonlarıyla bu yarışa katıldılar. Önümüzdeki günlerde (Kurban Bayramı ve Yılbaşı sebebiyle) bazı illerde yeniden havai fişek gösterileri yapılacak.

Peki fotoğraf çekmeye meraklı olanlar, fotoğrafçıların tabiriyle `gökyüzünde açan bu ışıktan çiçekleri` çekmemiz için neler yapmamız gerekiyor?

İlk önce binaların, ağaçların önünüzü kapatmayacağı ve bütün havai fişekleri görebileceğiniz uygun bir yer bulun kendinize. Çünkü havai fişek gösterisi başladıktan sonra yer aramanız mümkün olmaz. Havai fişek gösterileri pahalı bir uygulama oldukları için çok kısa sürede bilecektir. O yüzden önünüze gelebilecek insanların bile görüşünüzü kapatmayacağı bir konum seçmelisiniz kendinize.

Yerimizi seçtikten sonra yapmamız gereken en önemli konu makinemizi sabitlemek olmalı. Bunun için mutlaka bir üç ayak kullanmamız gerekiyor.

Hazırlıklar yapıldıktan sonra, makina ortak patlama alanına sabitlenmeli ve roketin ateşlendiği göz ile görüldükten sonra denklanşöre basılmalı.


Üç Ayak Kesinlikle Kullanılmalı

Havai fişek fotoğrafları çekerken üçayakkesinlikle kullanılması gereken bir yardımcı araç. Çünkü havai fişek çekimleri gece yapıldığı için uzun süreli pozlama gerektiriyor. Bu durumda makineyi titretmeden elde tutmak mümkün değil. Hatta mümkünse kumanda ile çekim yapmak hiç titreşimsiz çekimler için daha ideal bir yol. Çünkü en ufak titreşimde hem fotoğraf bulanıklaşır, hem de havayı fişek ışıklarının düzgün yapıları bozulur. Işık hüzmelerinde kırılmalar başlar.


Havai Fişek Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları

1. Mutlaka üçayak (tripod) kullanın. Fotoğrafta istenilen en önemli özellik keskinliktir. Bu da titretilmeden çekmekle mümkün olur. Üstelik fotoğraftan gece karanlıkta çektiğiniz düşünülecek olursa titreşim az ışıkta uzun pozlama süresi nedeniyle çok daha fazla hissedilecektir.

2. Yine sarsıntıyı engellemek maksadıyla uzaktan kumanda ya da zamanlama (selftimer) kullanın. Ancak zamanlama kullanacaksanız bunu en düşük değere getirip, havai fişek ateşlendiği anda çekimi başlatmanız gerektiğini unutmayın.

3. Hafıza kartınızın boş olduğundan ve pilinizin şarjlı olduğundan emin olun.

4. Makinanızın havai fişek çekim modu (fireworks) varsa onu seçmeyi unutmayın.

5. Flaşınızı mutlaka kapalı duruma getirin. Unutmayın yalnızca havai fişeklerin ışığını istiyoruz. Yakınınızda kadraja girebilecek sokak lambası gibi başka ışık kaynaklarının olmamasına da dikkat edin.

6. Gece çekimlerinde yaşadığımız grenlerden kurtulmak için ASA (veya ISO) ayarını düşük bir değerde (100 veya 200 gibi) sabitlemek iyi sonuç verecektir.

7. Tam manuel fotoğraf çekiyorsanız diyafram açıklığınızı (apature) f/8 - f/11 gibi bir değere ayarlayın. Makinanız bu ayarları yapmanıza izin vermiyorsa manzara çekim modunu kullanabilirsiniz.

8. Yine tam manuel çekim yapıyorsanız estantane / pozlama süresi için denemeler yapabilirsiniz. Her seferinde farklı görüntüler elde edeceksiniz. Uzun pozlamalarda havai fişek ışıkları çizgi gibi görülürken kısa pozlamalarda yıldız gibi görüleceklerdir. Fotoğraf makinanız da -bulb mode" varsa onu kullanmanız faydalı olabilir. Çünkü bu modda pozlama süresine siz karar verirsiniz.

Estantane ayarını bulba getirseniz patladıktan sorna ışığın süzülüşünü ve küllerin yere dökülüşünü bile çekmeniz mümkün olur. Bu bazen çok güzel görüntüler oluşturur.


H. İbrahim Kurucan'ın Yazısı.