Yurtdışından Telefon Getirmek Artık Hâyâl

genc.in/gsm

Bugünlerde akıllı telefonlar eskiye nazaran cep yakıyor. Özellikle amiral gemisi olarak adlandırılan son nesil gelişmiş cihazların 10 bin liraya ulaştığı piyasa şartlarında yurtdışından telefon getirmek ekonomik oluyordu. Ancak 9 Kasım 2018’de pasaport IMEI harç kaydı ücretinin 170 liradan 500 liraya çıkartılması bu durumu da zorlaştırdı. Şimdi ise Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre 3 yılda bir olmak kaydıyla yurtdışından getirilen telefonlar yalnıca yolcunun TC kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılabilecek. Artık yurtdışından telefon getirterek herhangi birinin pasaportuna kaydettirip kullanmak hâyâl oldu.

WhatsApp ve Microsoft’tan Güvenlik Açıkları

genc.in/kvkkms

Son yıllarda kişisel verilerin korunması kanunu gereğince teknoloji dünyasında birçok önlem ve tedbir alınıyor. Açık rıza metinlerinin kullanıcılara sunulması, verilerin farklı amaçla kullanılmaması ve güvenle muhafaza edilmesi gibi konularda işletmelere önemli görevler düşmekle birlikte ciddi yaptırımlar da uygulanıyor. Geçtiğimiz az Microsoft’un yaşadığı veri ihlalinde 1820 kişinin e-posta adreslerine yetkisiz kişiler tarafından erişildi. KVKK 12. Maddesi gereğince bu durum Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na iletildi. Veri ihlali bir Microsoft yöneticisinin kimlik bilgilerinin ele geçirilmesi neticesinde gerçekleşti. Bir diğer olay ise WhatsApp’tan. Uygulamada yaşanan güvenlik açığı ruhunuz bile duymadan telefonunuza sızılmasına imkan tanıyor. WhatsApp hızlıca güncelleme yayınlayarak sorunu çözdü fakat Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı WhatsApp yetkililerine uyarıda bulundu. Bu tür zafiyetlerden etkilenmemek adına uygulamalarınızı sürekli güncel tutmanız ve güçlü parolalar kullanmanız gerekiyor. Aman ihmal etmeyin.

Google Huawei’yi Çizdi!

genc.in/ghua

ABD ile Çin arasında süren ekonomik savaş bitecek gibi görünmüyor. Çin’in dünya çapında popüler markalarından Huawei ABD’nin kara listesine alınmasından sonra en büyük darbe Google’dan geldi. Google hizmetlerini ve Android ekosistemini cihazlarında kullanan Huawei için bundan sonra işbirliği yok. Bundan sonra piyasaya çıkacak yeni Huawei cihazlarda Google Play, Gmail, YouTube, Haritalar gibi Google uygulamaları çalışmayacak. Daha kötü haber ise Intel, Broadcam, Qualcomm gibi yonga üreticilerinin de Huawei’yi boykot etmesi bekliyor. Tek iyi haber ise mevcut Huawei cihazlar için Google servisleri kullanılmaya devam edilebilecek.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.