Genç Dergisi 14. yılında “Dünya Senin” temasıyla Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde büyük bir buluşma gerçekleştirdi. Dergicilik sahasının önemli isimleri, fikir öncüleri, STK temsilcileri ve kültür sanat camiasının pek çok tanınmış siması da bu buluşmada bir araya geldi.

Genç Dergisi’nin Yayın Danışmanı Mehmet Lütfi Arslan, GENÇ Dergisi Editörü Süleyman Ragıp Yazıcılar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen başta olmak üzere pek çok kişinin konuşmasına yer verilen buluşma, öğrencilerden de büyük rağbet gördü.

Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda ilk konuşmayı Genç Dergisi Editörü Süleyman Ragıp Yazıcılar yaptı. Dergiciliğin günümüzde artık iyice zorlaştığına dikkat çeken konuşmasında araçları amaç edinmediklerini, asıl gayenin daima Allah`ın rızasına talip olmak olduğunu vurguladı. "Dünya Senin" temasının, özellikle gençlere "sorumluluk" çağrısı olduğunu, "vebal hatırlatması" içerdiğini ilan etti. "Herkes her şeyden dolayı, her şeyden sorumludur" bakış açısıyla 13 senedir azimle, inançla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Ardından söz alan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Genç Dergisi ve Genç Derneği’nin çalışmalarını ilgiyle takip ettiğini, Üsküdar`da gidilebilecek güzel mekan ve tanışılabilecek güzel insan soranlara gönül rahatlığıyla GENÇ`i adres gösterebileceğini vurguladı.

Buluşmada diğer konuşmaların yanı sıra, Yusuf Goncagül ve Tuğrulhan Şen’in müzik dinletisi, Kadir Bekar`ın hikaye ve şiirleri, Samet Demir`in stand-up gösterileri, GENÇ TV`nin birbirinden güzel çekimleri yer aldı. Gecenin sürpriz isimlerinden genç sanatçı Hüseyin Kaçar, sazıyla ve sözüyle dinleyenlere hoş anlar yaşattı.

"Dünya Senin" temasıyla ülkemizin son zamanlardaki en hassas konusu olan mülteci, muhacir ve göçmen sorununa da dikkat çekilen buluşmada, farklı ülkelerden ülkemize gelip buralarda üniversite okuyan uluslararası öğrenciler de sahne aldı. Yemen`den Suriye`ye, Doğu Türkistan`dan Burkina Faso`ya uzanan geniş bir yelpaze söz konusuydu. Konuşmacılar Türkiye`nin bir umut yurdu olduğunu, bu topraklarda aile sıcaklığında günler geçirdiklerini, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar yoğun hisler içinde olduklarını dile getirdiler, kendilerine sahip çıkan, yardımcı olan, destekte bulunan, yol/yön gösteren tüm STK`lara, vakıflara, derneklere ve kamu kurumlarına teşekkür ettiler.

Dergicilik alanında 14. yılını dolduran Genç Dergisi, bunun yanında Uluslararası Genç Derneği çatısı altında Ebedi Gençlik mottosu ile yurt içi ve yurt dışı pek çok gönüllülük çalışması, yazı atölyesi, okuma grubu, konferans, seminer ve panel şeklinde geniş bir yelpazeye uzanan programları da icra ediyor. Uluslararası Genç Derneği daha önce yaptığı projeler ile Afrika ve Balkanlar’a yüzlerce öğrenci göndermişti. Son zamanlarda ise GENÇ TV markasıyla Youtube’da ve diğer sosyal medya sitelerinde ürettiği içerikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Buluşmada mütevazi bir gönüllük çalışmasına da yer verildi. Her katılımcıdan en sevdikleri iki kitap ile gelmeleri rica edildi. Toplanan kitapların ihtiyaç sahibi bir okula kütüphane kurulması için bağışlanacağı ilan edildi.

 


GENÇ'ın Yazısı.