Yurtdışından Telefon Getirmeye Bir Zam Daha

genc.in/harc2019

Geçtiğimiz yılın sonlarında yurtdışından getirilen telefonlarla ilgili yapılan zam neticesinde harç ücreti 170 liradan 500 liraya çıkarılmıştı. Bunun neticesinde yurtdışından telefon getirmenin maliyeti daha da artmışken geçtiğimiz ay yeni bir zam daha gerçekleştirildi. 1314 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’yla 492 sayılı Harçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikle yolcu beraberinde getirilen telefonların kullanım izin harcı tam 1500 Türk Lirası oldu. Böylece ABD’den alınacak bir iPhone XR telefon yaklaşık 6.000 Türk Lirası olurken aynı telefon Türkiye mağazasında vergiler dahil 7799 Türk Lirası’ndan satılıyor. Garanti durumunu göz önünde bulundurunca artık yurtdışından telefon getirmenin makul bir yanı kalmadı…

Yerli İHA’mız Bayraktar TB2’den Yeni Rekor

baykarsavunma.com

2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ve yüzde 93 oranında milli ve yerli imkanlarla geliştirilen insansız hava aracı Bayraktar, 2015 yılından bu yana silahla donatılmış durumda ve SİHA olarak TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından kullanılıyor. Son yıllarda terörle mücadelede ve diğer askeri kritik görevlerde büyük rolü olan Bayraktar TB2 geçtiğimiz ay kendi rekorunu yeniden kırdı. 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun süre uçuş rekoru kırdı. Lazerle hassas hedefleme yapabilen hedefleri nokta atışı vurabiliyor. Ülkemizi korumamıza imkan sağlayan böyle yerli ürün ve projelerin sayısının daha da artmasını ümit ediyoruz.

S-400 Almanın Bedeli, F-35 Programından Çıkarılmak

genc.in/f35

Rusya Federasyonu’nun geliştirdiği S-400 Hava Savunma Sistemi yüksek teknolojiyle geliştirilen güçlü bir savunma sistemi. Ülkemiz yıllardır hava savunması için bir teknoloji arayışı içerisinde iken ABD’nin geliştirdiği PATRIOT sistemini alamaması neticesinde S-400’leri sipariş verdi ve Temmuz 2019’da Rusya’dan gelen kargo uçakları art arda S-400 parçalarını getirmeye başladı. PATRIOT alamadık çünkü ABD PATRIOT için işbirliği yapmayı ve teknoloji transferini kabul etmedi. Rusya ise S-400 sistemi için teknolojisini paylaşıyor ve gelecekte olası bakım ve onarım işlemlerinin ülkemizde yapılmasına olanak sağlıyor. Üstelik Rusya’nın bir diğer teklifi ise “biz size hayalet uçak da veririz” şeklinde. F-35 ise uzun yıllardır geliştirilen ve Türkiye’nin de önemli parçalarını ürettiği yüksek teknolojili yeni nesil hayalet uçağı. Beyaz Saray S-400’lerin gelişiyle birlikte “Maalesef” diye başlayan bir açıklama yaptı ve Türkiye’nin F-35 alamayacağını söyledi. Ardından PENTAGON Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığını duyurdu. S-400 ve F-35 teknolojinin son noktasındaki iki askeri sistem olmakla birlikte S-400’lerin F-35’in teknolojilerini ve özellikle radar gizliliğini test etme imkânı var. ABD bundan rahatsız zira kocaman bir proje harcanan onca paraya rağmen çöp olabilir. Ülkemiz iki teknolojiden de uzun vadede istifade edecektir elbette fakat bu yaşananlar şunu gösteriyor ki yerli ve milli savunma ve saldırı sistemlerine sahip olamadıktan sonra öyle bir an gelebilir ki fişi çekip “kullanamazsın” diyebilirler. Tek yapmamız gereken birlik olup daha çok gayret etmek, milli hedeflerimize hep birlikte koşmak, gerçekleştirmek.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.