Amiyne Mognie / Filipinler

Amiyne Mognie Filipinler`de küçük bir köyde 1988 yılında doğmuş. Köyünde ailesinin zor şartlar altında balıkçılık yaparak hayatlarını sürdürmesi onu rahatsız eden bir durum haline gelmiş. İlerleyen yıllarda büyük hayallere kapılan Amiyne, Mindanee üniversitesinde hemşirelik okurken ülkelerinin Sağlık Bakanlığı’nın Ramazan ayında Suudi Arabistan`ın Medine şehrinde hemşirelik yapacak hemşire ilanı dikkatini çekmiş ve hemen başvurmuş. Kendisini o güne kadar İslam`ı sadece kalbinde bilen hayatının hiçbir noktasında yaşamayan biri olarak tanımlayan Amiyne, Medine`deki görevini bir milat olarak görüyor.

10 tane hemşireyle birlikte Medine`de yüksek maaşlı hemşire olmaya hak kazanınca Amiyne ailesine bu durumu müjdelediğinde annesi tülbendini çıkararak kızına hediye etmiş.(Bunu duygulanarak anlattığı için ailenin başka tülbent alacak kadar parası olmadığını ve ailenin Peygamberin huzuruna kendi tülbentlerini göndermek istediğini anlıyoruz.)

Tesettürle ilk kez o gün tanışan Amiyne Medine`ye giderken birçok ilki yaşamış.

Peygamber Efendimizin kabrini ilk gördüğünde çok etkilenmiş, ömrünün son anına kadar Medine`de kalmayı düşünmüş ama vazifesi bitince hiç istemeyerek de olsa ülkesine gitmiş.

Ülkesine döndüğünde önceki yıllardaki giyim tarzını çıplaklık olarak görüyor ve yeni halinden silah zoruyla da olsa vazgeçemeyeceğini söylüyor. Eski korkusu olan işsiz kalma korkusunu da sağlık bakanlığının kendi binasında işe başlayarak yenmiş olduğu için kendini çok rahat hissediyor.


Musa Yay'ın Yazısı.