Son zamanlarda bir şeyleri hatırlamak, aklımızda tutmak çok daha zor hale geldi. Hatırlama yeteneğimizi nasıl koruyup geliştirebiliriz?

Bir şeyleri hatırlama ile ilgili sorumuz ve sorunumuz çok bu zamanlarda ama öncelikle üç tane soru soralım. Birincisi gerçekten hatırlamamız gerekiyor mu? Maalesef zihnimize o kadar çok yükleniyor ve o kadar çok şeyi aynı anda bilmeye, yapmaya, hatırlamaya çalışıyoruz ki kendimizi bir fani olduğumuzu unutup çok işlevli ileri model bir makine muamelesine tabi tutuyoruz. Yapmayalım, insanız; sınırlarımız, sınırlılıklarımız var. Her şeyi tutmamız gerekmiyor, tutmayalım.

İkincisi tutmamız gerekenleri ve tutmak istediklerimizi ne kadar önemsiyoruz, tutabilmek için neler yapıyoruz. Çok önem verdiğimiz işleri ve insanları ne yapsak unutmuyorsak, hatırda tutamadığımız işleri ve insanları az önemsediğimizi düşünebilir miyiz? Veya çok önem verdiğimiz işleri ve insanları hatırlamak için türlü önlemler alır, çeşit çeşit hatırlatıcı kullanırken hatırda tutmak için hiç bir emek vermediğimiz, hiç bir zahmete katlanmadığımız işleri ve insanları çok önemsediğimizi söyleyebilir miyiz?

Üçüncüsü dedik ya ne olsa insanın sınırları, sınırlılıkları var. Hatırda tutmamız gerekenler hatırımızda kendine yer bulabiliyorlar mı yoksa hatırımız içindeki her şeyin sıkış tıkış ve rahatsız olduğu bir toplu taşıma aracına mı dönüşmüş. Bunlar bir düşünüp, kendimizi bir değerlendirip hatırlamamamız gerekmeyen işleri ve insanları kendimize yük etmeden, hatırlamamız gereken işlere ve insanlara hatırlamamız için hak ettikleri emeği ve hassasiyeti göstererek ve son olarak da illa ki hatırımızı güzelce bir temizleyip sonrasında da temiz kalmasına azami dikkat ederek bir yola girelim bakalım bu sorunu tekrar yaşar mıyız?


Mehmet Dinç'ın Yazısı.