Star Gazetesi tarafından altıncısı verilen Necip Fazıl Ödülleri, kültür sanat alanında ödüllendirmeye dair önemli bir eksikliği dolduruyor. Türkiye’de köklü ödüllendirme kurumları çok fazla yok. Olanların da bir gözü belli camialara tamamen kapalı. O yüzden bu ödül töreni önemli. Bunun Necip Fazıl’ı anarak yapılması ayrıca güzel. Çünkü her programda Necip Fazıl’ın bir yönüne yoğunlaşılıyor, yeniden hatırlanıyor.

Ödüller bu yıl yedi ayrı dalda sekiz kişiye verildi. Şiir dalında İbrahim Tenekeci, Hikaye-Roman dalında Cemal Şakar, Fikir Araştırma dalında Mehmet Akif Aydın ve Coşkun Yılmaz, İlk Eser alanında ise Meryem Kılıç ve Emin Gürdamur ödüle layık görüldü. Ayrıca Necip Fazıl Saygı Ödülü M. Uğur Derman’a, Uluslararası Kültür Sanat ödülü ise Pakistan’ın Necip Fazıl’ı olarak anılan ünlü şair Emced İslam’a verilecek.

Uğur Derman’ın Kubbealtı tarafından yayınlanan “Ömrümün Bereketi” kitap serisini bu vesile ile anmak lazım. Hat sanatı ile ilgilenen herkesin başucu kitabı yapması gerekir bu eseri. Özellikle saygı ödülünün bu anlamda çok isabetli olduğunu söyleyelim.

Bu yılki jüri üyeleri Fatih Andı, Turan Karataş, Ahmet Murat Özel, Necip Tosun ve Hicabi Kırlangıç idi. Ödül programının tarihi ise henüz netleşmedi. Aralık ayı içerisinde “Gündüz Geceye Muhtaç” temasıyla yapılması planlanıyor.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.