ABD’den sonra en fazla dizi ihraç eden ülke Türkiye oldu. Türk yapımı diziler Rusya’dan Çin’e, Kore’den Latin Amerika’ya 700 milyondan fazla izleyici ile buluşuyor. En fazla ihraç edilen dizi ise Muhteşem Yüzyıl.

AA’nın haberine göre, Batı Afrika ülkelerinde bilhassa Nijerya’da Türk dizileri çok ilgi görüyor. “Adını Sen Koy”, “Böyle Bitmesin” gibi Türk dizileri bölgenin yerel dillerine çevrilerek ekranlara taşınıyor. Tabii bir de özellikle Ortadoğu coğrafyasında hakim olan “Diriliş Ertuğrul” dizimiz var. Bu dizi o kadar etkili oldu ki, Suudi Arabistan Osmanlı’yı kötüleyen, kendi gözünden tarihe bakan bir dizi siparişi verdi.

Diziler üzerinden bir hayat tarzı ve paradigma kavgası zaten on yıllardır sürüyor. Şimdi Netflix’ten devam ediyor. Burada kritik soru şu, biz dizi ihraç edip bol paralar kazanarak mutlu oluyoruz ama tam olarak hangi hayat tarzımızı, ahlakımızı ihraç ediyoruz? Bu ülkenin merhametini, adalet duygusunu, misafirperverliğini, güzel imanını mı anlatıyoruz yoksa töre cinayetlerini, tuhaf aşk ilişkilerini, mafyatik serüvenleri mi dünyaya sunuyoruz? Bu yakıcı soruyla yüzleşmek, övünürken bir kez daha düşünmek elzem.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.