Alaaddin Serhan Yaman

Ağaç, güzelliği ve faydası hususunda her insanı ortak paydada buluşturabilecek ender şeylerden biri. Dünyamıza ve insan sağlığına olan olumlu etkilerinin yanı sıra dikilmesini ve bakılmasını Peygamber Efendimizin ısrarla tavsiye etmesi dolayısıyla da bizler için ayrıca anlam taşıyor.

Bu minvalde geçtiğimiz ay biri ulusal biri de küresel çapta 2 kampanya gündeme geldi. Bunlardan ilki 11 Kasım 2019 günü Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada 11 milyon fidanın toprakla buluşmasına vesile olan “Geleceğe Nefes” oldu. Bu kampanya kapsamında hedeflenenden tam 2.7 milyon fazla yani toplamda 13.7 milyon fidan 81 ile geleceğimize nefes olmaları niyeti ve duasıyla toprağa dikildi.

Dikimden haftalar önce gelecegenefes.com adresi üzerinden fidan sahiplenme uygulaması başlatarak vatandaşları da sürece dahil eden ve her katılımcı için sertifika hazırlayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öncülüğünde başta cumhurbaşkanlığı olmak üzere birçok kamu kurumu da kampanyada yerini aldı.

İkincisi ise Amerikalı youtuber Jimmy Donaldson namı diğer MrBeast’in öncülük ettiği Teamtrees kampanyası. Youtube’un, abone sayıları on milyonları bulan Youtuberların ve hatta Elon Musk gibi popüler iş adamlarının da destek verdiği Teamtrees kampanyası dahilinde dünya çapında 20 milyon fidanın dikilmesi hedefleniyor. İsrafta sınır tanımayan videoları ve meydan okumaları ile bilinen MrBeast’in böyle bir kampanya ile gündeme gelmesi ve bunu geniş bir zemine yayması ise dünyamız adına ümit verici. Dileriz ki Youtube Türkiye içerik üreticileri, çoğu içeriklerini kopyaladıkları isimlerin bu kampanyasının bir benzerini ülkemizde uygulamak için kolları sıvar ve faydalı bir işte buluşurlar.


GENÇ'ın Yazısı.