Gün geçmiyor ki sizlere dünyadan ve Türkiye’den olumsuz haberler vermeyelim. Bu yüzden buradan haber aktarırken hep düşünüyoruz: “Acaba güzel haber bulabilir miyiz? Acaba iyi haberleri çoğaltabilir miyiz?” diye…

Bu sorumuza cevap olacak, süper bir proje olduğunu gördük arayışımız sonucu. Daha doğrusu dönüp dolaşıp kendisi geldi karşımıza.

Konya’nın Sarayönü ilçesindeki bilişim, metal, mobilya, elektronik ve tarım alanlarında 236 öğrencinin eğitim aldığı Şehit Ramazan Akyürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Onarıyoruz” adını verdiği projeyle Konya’daki yaşlıların ve yalnız yaşayanların evlerine gidiyor hem ziyarette bulunuyor hem de evin ihtiyacı olan tamir-tadilat işlerini yapıyor.

Kaymakamlık ve belediyenin de desteklediği projede teorik bilginin yanına pratik bilgi de koyulmuş olurken; diğer taraftan da ziyaret ve yardımlaşma gibi ahlaki değerler de öğrencilere aşılanıyor. Projenin ortaya çıkmasının öğrencilerin isteği doğrultusunda olduğunu söyleyen okul müdürü Mehmet Emin Beyaztaş, “Çocuklar hem iş yapma duygusunu kazanıyor hem de dua alıyorlar. Bu çocuklar çok iyi usta olmak adına iyi bir yoldalar. Şu ana kadar 5 evde tadilat yaptık. Sıraya aldığımız başvurular var. Planlama yapıyoruz. Öğrencilerimiz dolap, elektrik prizi, çeşme ve mobilya tamiratını ücretsiz yapıyorlar. En önemlisi de çocuklar bu işlerden dua alıyor. Önleri de açılıyor, öz güvenleri de artıyor.” diye konuşarak projenin sağladığı etkiyi aktarmış oldu.

Savaş, ölüm, kriz haberlerinin yanına bin bir türlü insani dramın eklendiği dünyamızda iyi haberler duymaya ve iyi örnekleri çoğaltmaya çok ihtiyacımız var. Konyalı gençler “Onarıyoruz” projesiyle bize hem güzel bir haber duyurma imkânı sağladı hem de mesleklerine dair okullarında öğrendiklerinin faydasını, pratiğini nasıl yapabildiklerini ve “boş durmamak” gerektiğini gösterdiler.

E bu haberden sonra da hâlâ “Abi biz bir şeyler yapmak istiyoruz ama ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyen çıkmasın artık…


Salih Yüzgenç'ın Yazısı.