Ayın Sitesi: “turkiyeninuygulamalari.com”

Teknoloji konusunda her ne kadar son 10 sene içerisinde büyük atılımlar gerçekleşse de ülkemiz maalesef dünyanın geri kalanıyla ve teknolojiye yön verenlerle rekabette yeterli seviyede değil. Belirli özel alanlarda belki bir numara olabiliriz ancak tüm kıtalara yayılmış bir akıllı telefon, bilgisayar veya herhangi bir teknolojik marka üretebilmiş değiliz. Özellikle ABD ve Çin hattında devam eden büyük yarışta Hindistan’ın sıçrayışı ve Avrupa’nın gayretleri küresel ölçekte hissedilebiliyor.

Yine de esas olan yolda yürümektir. Ülkemizde binlerce teknoloji üreten firma çağın gerisinde kalmadan faaliyetler yürütüyorlar. Yarın bir gün ABD’nin dur dediği Çin’in Huawei’si gibi Türkiye’nin bir markası çıkar mı bilinmez ancak yerli ve milli çabaların neler getireceğinin ayak sesleri daha şimdiden birçok sektörde duyulabiliyor. Bu çabalardan birisi de mobil uygulamalar alanında. Türkiye’de mobil uygulama geliştirme sektöründe birçok firma faal olarak yer alıyor ve hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar üretiliyor.

Bu çalışmalardan, tamamen yerli ve milli kaynaklarla, Türk mühendislerle geliştirilen turkiyeninuygulamari.com adresinde yer alan uygulamalar ise Turkcell’e ait. Müşterisi olmayan da birçok kişinin kullanabildiği bu uygulamalarla, yerli mesajlaşma uygulaması bip ile arkadaşlarınızla iletişim kurabilir, Dergilik uygulaması ile onlarca dergiye ücretsiz ulaşabilir, Yaani uygulaması ile yerli arama motoru kullanarak merakınızı giderebilir, PayCell ile dijital olarak ödemelerinizi yapabilir ve daha birçok uygulamayı kullanabilirsiniz.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve farklı ihtiyaçlara çözümler sunan böyle uygulamaların geliştirilmiş olması ümit verici. Geri kalan alanlarda da yine yerli firmalarımızın geliştirdiği yerli uygulamaların, milli teknolojilerin sayısının artması ve ülkemizin teknolojide kendi kendine yetebildiği günlere çabucak kavuşmasını ümit ediyoruz.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.