Pardon, Google’dan Arıyoruz, Sizi Dolandırabilir miyiz?

genc.in/ggle

Google’a dair birçok haber okumuşsunuzdur ama bu duyacağınız bir ilk. Ülkemizde maalesef her geçen gün yeni dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkıyor. Bu yöntemlerin en yenilerinden birinde ise hayatımızın her alanında yer etmiş olan teknoloji devi Google’ın adı var. Yeni yöntemde dolandırıcılar aradıkları kişilere kendilerini “Google Türkiye Yetkilisi” olarak tanıtıyor ve normalde ücretsiz sunulan Google servislerini parayla satmaya çalışıyorlar. Aman dikkat, Google kimseyi bir şey satmak için aramaz. En iyisi telefonla size bir şey satmaya çalışan hiçbir kişiye ya da kuruma inanmayın yoksa paranız da vaktiniz de heba olur.

YouTube Music Nihayet Türkiye’de

music.youtube.com

Kabul edelim, çoğumuz YouTube’ı en çok müzik dinlemek için kullanıyoruz. Herhangi bir işle meşgul olurken arka planda bir sekmede YouTube hep açık ve sevdiğimiz müzikler her daim eşlik ediyor. Ancak eğer mobil cihazlarda YouTube’dan bir şeyler dinlemek istediğinizde uygulamayı kapatamıyor olmak mutlaka canınızı sıkmıştır. O günler geride kaldı, YouTube Music nihayet yayınlandı. Spotify, Apple Music ve Fizy gibi yıllardır ülkemizde hizmet veren müzik servislerine YouTube’un katılması rekabeti kızıştırdı. YouTube Music uygulaması sayesinde ister telefonunuzda ister tabletinizde dilediğiniz şarkıyı diğer uygulamaları kullanmaya devam ederek dinleyebilirsiniz. İçerik açısından YouTube’un ne kadar zengin olduğu göz önünde bulundurulursa yakın gelecekte Spotify ve Apple Music gibi servislere YouTube’dan bir tokat gelebilir. YouTube Music ve Premium seçeneklerini ücretsiz olarak 1 ay deneyebilirsiniz.

Dijital Video Servisleri RTÜK’e Takıldı

genc.in/rtuk

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun yayınladığı yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte internet üzerinden yayın yapan servisler RTÜK’e takıldı. Netflix ve benzeri internet üzerinden dijital video servisleri sunan firmalar artık vergi vermek ve lisans almak zorunda kalacaklar. Ayrıca RTÜK tarafından da denetlenecekler. Kullanıcıların parayla satın aldıkları içeriklere müdahale edilmesi ise servisler açısından büyük sıkıntı doğurabilir çünkü örneğin RTÜK Netflix’teki içeriklere müdahalede ve sansürde bulunursa birçok kullanıcı aboneliğini sonlandırabilir. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.