Alaaddin Serhan Yaman

Burs, bir öğrencinin olmazsa olmazı. Başını soktuğu ev, bindiği otobüs, yediği döner, okuduğu kitap hepsi ay başında gelecek bursa bakan hayati ögeler. Okulların açılmasıyla büyük bir hız kazanan burs arayışı ise başlı başına bir meşgale. Hangi kurum burs veriyor, son başvuru tarihi ne, ne kadar veriyor, acaba bana burs verirler mi gibi sorular ise son aylarda çok popüler.

Burs arayışında olan gençlerin sorularının yanı sıra burs vermek için ihtiyaç sahibi, liyakatli ve başarılı öğrenci arayan kurumların işi de oldukça zor.

Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Mesut Keskin, kendi burs süreçlerinde yaşadığı sıkıntılardan hareketle, hem öğrenci ve kurumların yaşadıkları zorlu süreci kolaylaştırmak hem de eğitimde fırsat eşitsizliğini bir nebze olsun azaltmak maksadıyla burs arayanlarla burs verenleri buluşturan E-Bursum adlı platformu 2015 yılında kurmuş. Böylece öğrencilerin eğitimleri için gerekli olan finansal kaynağa erişmeleri kolaylaşırken; burs veren kurumların daha sistematik bir burs sürecine sahip olmalarına katkı sağlamış.

Sistematik hale getirilmiş burs sisteminin yanında sosyal etki ölçümü ve online mentörlük ile burs verenlerin öğrenciler üzerinde yarattıkları etkiyi en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen E-Bursum, gelecek dönemde 6 milyon öğrenciye ulaşmayı ve akabinde yurt dışında modelin uygulanmasını hedefliyor.


GENÇ'ın Yazısı.