usuf Kot! Bu çizeri artık çoğumuz tanıyor, biliyor, seviyor. Cafcaf’ın meşakkatli editörlük görevini yürüten Yusuf Kot çizgi sanatında en hünerli çizerler arasında zirvelerde bir çizer. Ama sadece çizgi olarak değil mizah anlayışında da zirvelerde bir isim. Hatta zirvelerde değil; zirvede!

Neden böyle söylüyorum?

Yusuf Kot demek işini iyi yapmak demek.

Karikatür denilen mesleği iyi yapmak kolay değil ama belki çok çalışılarak en azından bir mesafe kat edilebilir. Yusuf Kot`ta başka  bir şey var ki, buna her çizerin ulaşması kolay değil: O Müslümanlığın vaad ettiği dünya ile, insanlar ile, kainat ile, Allah ile barışık bir zihniyete sahip olarak işini yapıyor! Her karesinden Müslümanlığın güzelliği yansıyor! Sahih bakışın ne bereketli, ne derinlikli bir bakış olduğunu gösterir bir bakışı var Yusuf Kot’un. Buna mü’minin bakışında taşıması gereken özellikleri hatırlatarak açıklama getirmiş olalım: Feraset ve basiret!

Tanıdığım başka çizerlerde pek de göremediğim, kendisinden önce sadece bir Hasan Aycın’da gördüğüm bir bakış bu. Karikatür alanı dışında da kolay kolay göremediğimiz bir özellik bu. Az bulunur bir özellik. Oysa Müslüman güzel görmeli, güzel düşünmeli, ferasetle olayları, olguları görebilmeli, baktı mı basiretle bakabilmeli!

Yusuf Kot’un sadece çizgilerinde bu özellik yok. Kendisi ile 3 yıldır yoğun olarak beraber çalışıyoruz. Yüzlerce defa çok zorlu anları, engelleri birlikte aştık. Bu birlikteliğe baktığımda her haliyle bir ‘Yusuf yüzlü’ ile karşı karşıya olduğumu söylemeliyim.

Mesela şu çan eğrisi karikatürüne bakar mısınız? Nasıl da derinlikli bir karikatür. Çan eğrisi sistemini üniversiteler son yıllarda yaygın olarak kullanıyor. Bu sistemin başarısızlar arasında az başarılı olanı örnek olarak koyuyor olması, çok başarılı olanın kötü görülmesine sebebiyet veren, başarısızlığı teşvik edici yapısı bu karikatürden daha güzel anlatılabilir miydi? Yunus Emre`nin Tapduk Emre dergahına eğri büğrü olmayan odun taşıma çabasındaki incelik, güzellik ile çan eğrisi sisteminin niteliksizliğin egemenliğine hizmet eden yapısı arasındaki farka dikkat etmeli!

Yusuf Kot farkının sadece bir örneği herkese yetmeyebilir ama görebilen için sadece bunda bile çok şey var! Yeter ki derin bakabilelim!


Asım Gültekin'ın Yazısı.