Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “müjdeyi” 21 Ağustos Cuma günü canlı yayında verdi: “Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna-1’deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.” Yani Sakarya Sahası adı verilen ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesine 175 km uzaklıktaki alanda bulunan bu rezerv, ülkemizin yaklaşık 7 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Bu aynı zamanda şu anlama geliyor: Doğalgaz ihtiyacında dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin 70 milyar doları cebinde kalacak!

Peki bu duruma sevinmeyelim de ne yapalım?

Ya da bulunan rezerv “Ömür boyu ihtiyacımızı karşılamıyor, çıkarması da ayrı bir maliyetli” diyerek ülkemiz adına tarihi bir gelişme olan bu duruma çamur mu atalım? Yerli sondaj gemisi Fatih’le, yerli mürettebatla, devletin kendi yönetimiyle, ülkemizde yetişen Türk mühendislerle gerçekleşen bu keşfi karalamak, küçümsemek için ortaya nasıl fitneler atalım?

Maalesef ülkemizdeki birçok kişinin, iktidar karşıtlıklarını ülke lehine olan her adımı hiç saymaya dönüştürdüğünü görüyoruz. Son süreçte de siyasetten sanata, sokaktan akademi dünyasına “herkonulog” kimlikleriyle yorumlar yaptıklarını ve alakaya maydanoz şekilde “Venezuela’da bir bidon petrol, bir tane Damak çikolata etmiyor” dediklerini gördük.

Soralım o zaman: Ne yapsaydık, aramasa mıydık? Rezerv varken, arasak bulacakken, bulduğumuz rezerv başka keşiflere de yol açabilecekken oturduğumuz yerde kalıp dışa bağımlılığı taçlandırsa mıydık? Beton mu dökseydik kuyuların üzerine?.. Bunu da eleştirmez miydiniz? Akıl ve mantığın sukût ettiği bu muhalif damara çok da değinmeye gerek yok belki de. Ama insan hayret etmekten kendini alıkoyamıyor…

Halkın Cebine de Yansıyacak

Elbet Hamaset ve kör muhalifli bir kenara bırakıp bilimsel bir yorumla olaya yaklaşan şu paylaşımlarla noktalayalım. Belki birilerine ders olur… Mesela Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, “Bulunan rezerv Türkiye’nin bugünkü rakamlarla yaklaşık 6-7 yıllık talebini karşılayacak düzeyde görünüyor. Yeni rezervle birlikte ortalama 70 milyar dolarlık bir fatura Türkiye adına ortadan kalkacaktır” dedi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener ise, “Bulunan rezervin enerji maliyetlerini düşürmesi beklendiğinden, uzun vadede bu durum enflasyonu aşağı yönlü baskılamaya yardımcı olacaktır. Ödemeler dengesine ise yıllık bazda 9-13 milyar dolar civarı bir katkı yapması bekleniyor” şeklinde konuştu. Halkın cebine de yansıdığı günleri göreceğiz elbet. Müjdeler olsun…


Salih Yüzgenç'ın Yazısı.